Президентът на Република Китай Цай Ин-уен заяви, че е склонна да се срещне с китайския президент Си Дзинпин, стига двамата да се срещнат на равни начала.
Тя категорично подчерта, че подобна среща е възможна само при спазване на четирите принципа, които според нея са необходими за стабилизиране на отношенията в Тайванския пролив – мир, равенство, демокрация и диалог.
Цай безусловно спечели втори президентски мандат по-рано този месец. По време на изявлението си тя описа победата като индикация, че за Тайван демокрацията е изконна ценност, която се базира именно на четирите принципа.
Според нея „мир“ означава, че Китай трябва да се откаже от заплахите за прилагане на сила срещу Тайван, „равенство“ означава, че нито една от страните на Тайванския проток не трябва да отрича съществуването на другата, „демокрация“ означава, че бъдещето на Тайван трябва да бъде решавано от своите граждани, а „диалог“ означава, че двете страни трябва да съумеят адекватно и отговорно да обсъдят бъдещото развитие на отношенията си.
Пекин отговори на четирите принципа на Цай с Коненсус 1992, към който се придържа безусловно и според който (по тълкувания на Пекин) Тайван принадлежи на Китай съгласно принципа „Един Китай“.
Въпреки това Цай Ин-уен изрази своята надежда Китай да се вслуша в призивите и желанията на тайванските граждани, докато обмисля политическите си ходове си спрямо Тайван. „Резултатите от изборите показаха, че народът не може да приеме формулата „една страна, две системи“, защото Тайван е свободно и демократично общество“, заяви тя.