Отидете към основна версия

16 791 34

Страната, която успя да надвие COVID-19

  • тайван-
  • covid-19-
  • китай-
  • sars-
  • mers-
  • ебола-
  • пандемия-
  • епидемия-
  • мерки-
  • маски

Тайван е силно подценявана страна заради усилията на Китай да убеди международната общност, че островът е част от неговата територия. Именно сега обаче, когато се намираме в условията на глобална здравна криза, светът трябва да обърне внимание на постигнатото от Тайван и да вземе пример.

Тайван е само 81 мили и е на разстояние един кратък полет от Китай, откъдето се смята, че COVID-19 започва своето начало. Епидемията започна през януари, което съвпадна и с прибирането на много тайвански бизнесмени и техните семейства от Китай, за да отпразнуват Лунната нова година, а редом с това близо 2000 китайски туристи пристигаха в страната ежедневно, като всички те бяха потенциални носители на вируса.

И въпреки това в Тайван има само 50 случая на COVID-19 и един единствен смъртен – шокираща статистика в сравнение с данните за съседните страни като Южна Корея и Япония и с далечните Италия и САЩ.

От всички засегнати страни и територии в световен мащаб Тайван е с най-ниска честота на зараза, независимо, че се намира в непосредствена близост до огнището.

На какво може да ни научи Тайван, за да могат и другите страни да спрат разпространението?

Инициативност

Отчасти защото е близо до Китай и говори същия език, Тайван научи рано, че в Ухан се разпространява „тежка пневмония“. Страната мигновено взе мерки, без да чака да види какъв ще е развоят – това се случи много преди възникването на идеята за сериозна опасност.

На 31 декември 2019 г. Китай уведоми Световната здравна организация (СЗО), че има няколко случая на неизвестна пневмония. Още същия ден тайванските центрове за контрол на заболяванията незабавно разпоредиха пътниците, пристигащи от Ухан да бъдат проверявани.

И въпреки лошите си отношения с Пекин, страната поиска и получи разрешение да изпрати екип от експерти в континенталната част. „Не ни позволиха да видим онова, което не искаха да видим, но нашите експерти смятат, че ситуацията не е оптимистична“, заяви говорителят на правителството Колас Йотака.

Малко след завръщането на екипа, Тайван започна да изисква от болниците да провеждат тестове и да докладват незабавно. Това помогна на правителството да идентифицира заразените и да проследи контактите, което предотврати разпространението на вируса в общността. Най- важната подробност тук е, че всичко това се случи преди да бъде потвърден първият случай в страната на 21-ви януари и преди целия свят да осъзнае, че ситуацията наистина е тревожна.

Бързи реакции

От огромно значение и важност бе активизирането на Центъра за управление на заболяванията сравнително рано – още на 20 януари, което му позволи бързо да въведе серия от мерки за контрол. Бе изготвен и план за действие с най-малко 124 точки.

Ефективна комуникация

Начело с министъра на здравеопазването Чен Ши-чунг, командният център не само разследва потвърдените случаи, но също така работи в тясна връзка с министерствата и местните власти за координиране на всички действия и вземане на адекватни и ефективни решения по отношение на разпределение на средства, мобилизиране на персонал и провеждане на масова дезинфекция.

Решителност

Още преди всички останали страни в световен мащаб дори да помислят как да реагират на растящата заплаха, Тайван забрани пристигането на пътници от Ухан. Не след дълго забраната засегна и полетите от всички китайски градове с много малки изключение, и то засягащи само необходимостта от влизане на тайвански граждани в страната.

Развити технологии

След като границите бяха защитени, Тайван се съсредоточи върху борбата с вируса вътре в страната, разчитайки на технологичния си капацитет. Специални монитори за отчитане на висока температура бяха монтирани на летищата още през 2003 г. след избухването на SARS, за да бъде идентифициран всеки с треска, симптом на корона вирус. Всички пристигащи от засегнати райони, дори видимо здравите, бяха поставяни под задължителна 14-дневна карантина в домашни условия. Гаранция за нейното спазване бе споделянето на местоположението през мобилните телефони. Всяко нарушаване на карантината, „укриване“ на местоположението и прикриване на наличието на симптоми носеше след себе си сериозни глоби. Така например, мъж, който не е казал на властите, че има симптоми, а вместо това посещава клуб, още на следващия ден бива глобен с 10 000 тайвански долара.

В допълнение на това се провеждат и повторни тестове на хора, чиито предишни проби са били отрицателни. Причината за това е случаят, в който жена, евакуирана от поставения под карантина кораб Diamond Princess, дава положителна проба, след като вече е била уж излекувана и тествана.

Осигуряване на консумативи и овладяване на паниката

Спря се износът на маски, за да се подсигури местното население. Бе въведена фиксирана цена от 16 цента за брой, което в комбинация със забраната за износ оказа благоприятен ефект върху потенциалните опити за спекула. В същото време страната планира увеличаването на производството на такива от 4 милиона на 10 милиона дневно през месец март. По искане на правителството екип от машиностроители в сътрудничество с три изследователски института изградиха 60 нови производствени линии, всяка от които може да произвежда 100 000 хирургически маски дневно. Обикновено изграждането на 60 нови производствени линии отнема от четири до шест месеца, но екипът успява да се справи само за един. Целта е да се предотврати висенето по дълги опашки за закупуване на позволеното седмично количество, официално определено от правителството, от една страна, и от друга, хората да се чувстват защитени и в безопасност, което спомага за елиминиране на чувството за паника.

Информираност

Правителството на свой ред поиска телевизиите и радиата на определен час да предават съобщения, давайки информация за това как се разпространява вирусът и важността от вземането на мерки – регулярното миене на ръце и носенето на маски.

„Ние мислим, че само когато информацията е прозрачна и на хората им бъде обяснено как да действат, тогава страхът ще бъде намален и ще се реагира рационално“, заяви говорителят на правителството.

Обществена отговорност

Повече от 95% от родителите измерваха температурата на децата си преди да ги заведат на детска градина или училище, като съобщаваха резултатите още преди да пристигнат там. В допълнение бяха взети мерки и по отношение на изолиране на децата едно от друго в училищата. Много фирми възприеха идеята, че трябва да мерят температурата на служителите си преди тяхното влизане на работното място.

Още преди епидемията да настъпи, Тайван започна да се запасява с дезинфектанти и температурни „пистолети“. На по-късен етап нямаше офиси, училища, спорни центрове и т.н., където на входа хората да не бъдат проверявани, а болните (без значение от какво) – незабавно отпращани. Жилищните сгради бяха оборудвани с дезинфектанти за ръце на входа и в асансьорите.

Опит

Тайван успя да използва наученото от епидемията на SARS през 2003 г. добре. Тази епидемия уби 73 души и навреди на икономиката.

Добре изградена здравна система

Не на последно място страната организира своята здравна система по такъв начин, че да се гарантира здравето и благосъстоянието на всеки един гражданин. „Здравното осигуряване позволява на всички да бъдат тествани за коронавирус безплатно, а ако бъдат принудени да бъдат поставени под 14-дневна карантина, то ние поемаме храната, квартирата и медицинските грижи. Това гарантира,че няма да има хора, които да не могат да си „позволят“ да бъдат здрави.“, заяви Колас.

Търсете решение и бъдете полезни на себе си и на света

Тайвански изследователски екип успя само за 14 дни да синтезира генерик на лекарството Remdesivir, за да се повишат шансовете за борба с коронавируса. Синтетичната версия на антивирусното лекарство се очаква да пожъне добри резултати, доколкото медикаментът Resmivir влияе на Близкоизточен респираторен синдром (MERSI), Тежък остър респираторен синдром (SARS) – причинявани също от коронавирус, и Ебола.

Припомняме, че независимо от постигнатите резултати – не само по отношение на овладяването на епидемиите, но и по отношение на възпитаването на едно социално отговорно общество, благодарение на натиска на Континентален Китай, откъдето именно започна своя път COVID-19, СЗО отказва да включи Тайван.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 44 гласа.

Свързани новини