Тежки времена настават за богатите във Великобритания. По-малкия коалиционен партньор в управляващата коалиция на консерватора Дейвид Камерън – либерал-демократите излязоха с инициатива за въвеждането на извънреден данък.
Новината беше съобщена от вицепремиера Ник Клег.
„Ако искаме да останем единно и проспериращо общество, особено богатите хора трябва да плащат допълнителни данъци", посочва в интервю за в. "Гардиън" лидерът на центристката Либералдемократическа партия. Според него това би било „ограничен принос в националното усилие“ след като от началото на годината Обединеното кралство отново навлезе в период на рецесия.
Идеята на Ник Клег е да се облага имуществото, а не доходите. „Щом ще искаме от хората по-големи жертви в по-дълъг период... трябва да бъдем сигурни, че това се прави по възможно най-справедливия и най-прогресивен начин", подчертава либералдемократът.
Според източник, близък до вицепремиера, новият данък ще е в сила от 4 години, разкрива британският в. „Телеграф“.
Финансови анализатори очакват министърът на финансите Джордж Осбърн да се противопостави на идеята на Клег от страх да не се прогонят международните предприемачи от Острова. Самият Клег прави изказванията си за увеличаване на данъчното бреме за богатите в навечерието на партийната конференция на Либерал-демократите. На форума се очакват той да бъде подложен на критики за водената политика в коалицията Консервативната партия.
Политици от управляващото мнозинство вече обвиниха Ник Клег в позьорство.
Новоизбраният президент във Франция Франсоа Оланд вече обяви инициатива за облагане на доходите на над 1 млн. евро със 75%. Франзуците, които печелят над 150 000 евро годишно, ще бъдат облагани с 45 %.
Преди дни стана известно, че опозицията в Германия се готви да върне отменения през 1997 г. данък богатство.