Германия и Русия планират да разширят сътрудничеството си в проекта за ускорителен комплекс с насрещни снопове от тежки йони NICA (Nuclotron based Ion Collider Facility), който се изгражда в Дубна, близо до Москва. Това съобщи Обединеният институт за ядрени изследвания (Joint Institute for Nuclear Research). Институтът има 18 държави-членки, а Германия е един от шестте асоциирани членки, заедно с Египет, Унгария, Италия, Южна Африка и Сърбия.
Германските партньори ще участват както в реализацията на NICA, така и в проекти, базирани на изследователския реактор PIK, който се изгражда в Петербургския институт по ядрена физика, предаде Nucnet.
NICA е един от приоритетните научни „мегапроекти“ на Русия и се очаква да бъде завършен преди края на 2022 г. Разработката му започва през 2005 г., а строителството - през 2013 г. Прогнозната стойност на проекта е 500 милиона долара. Руският държавен бюджет покрива около 80% от разходите, докато инвеститорите от Италия, Германия и САЩ допринасят за останалото.
Колайдерът NICA е експериментално съоръжение, подобно на европейския ЦЕРН в Швейцария, а целта е да помогне да се разбере как се образуват протони и неутрони във Вселената. Според официалния уебсайт на NICA, резултатите от проучвания върху ефекта на йонните лъчи върху живите организми могат да помогнат за развитието на адронната терапия, насочена към лечение на рак.