Япония ще има нужда от атомна енергия, ако иска да реализира правителствените цели за въглеродна неутралност. Страната обаче трябва да рестартира спрените атомни реактори възможно най-скоро, както и да работи за удължаване на техния експлоатационен живот и изграждане на нов ядрен капацитет. Това става ясно от изявления на Японския атомно-промишлен форум (JAIF) и Федерацията на производителите на стомана и желязо (JISF).
Страната се стреми да увеличи дела на атомната енергия в енергийния си микс до 20-22% към 2030 година, но процесът на възстановяването на работата на реакторите, които бяха затворени след Фукушима, върви бавно, пише World Nuclear News.
Според Международната агенция по енергетика към януари 2020 г. успешно е завършила проверката на 15 реактора и 9 от тях са пуснати отново в експлоатация. Останалите 18 работещи реактора са на различни етапи от процеса на преразглеждане от японския ядрен регулатор (NRA). Основният енергиен план на Япония, заложен през 2018 г. и предвиден за преразглеждане през 2021 г., цели 22-24% от енергията на страната да идва от възобновяеми източници до 2030 г., заедно с 20-22% атомна енергия и 56% от изкопаеми горива.