Посолството на Република България в Братислава организира на 2 юни 2021 г. тържествена церемония с поднасяне на венци и цветя пред паметника на българите, загинали за свободата на Словакия, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Внушителният монумент на брега на Дунава, носи и паметна плоча в чест на свидните български жертви, както и надпис на български и словашки език, запечатал прочутата фраза на Христо Ботев „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!“
Военен оркестър изпълни химните на двете страни. Под неговата музика тържествено бяха положени венци и цветя пред паметника. Венец бе изпратен и от кмета на Братислава Матуш Вало.
Извънредният и пълномощен посланик на РБ в СР Васил Петков произнесе прочувствено слово, включващо следните по-важни моменти:
„Това е свят ден за българите, когато ние в мълчанието си отдаваме почит към борците, паднали за свободата и независимостта на България. Техен символ е знаменитият ни поет Христо Ботев, който самият е дал живота си за свободата на България“.
Той цитира строфи от ненадминатата поезия на Ботев, преведени на словашки език.
„На този ден с равна признателност почитаме и българските жертви, дадени за свободата на братски народи, изтъкна българският посланик. „Между 18-те хиляди души, дали живота си за освобождаването на Словакия от фашизма, се четат и имената на български герои: студенти, градинари и занаятчии. Много млади българи воюват в „Нитрянската партизанска бригада”, бригадите „Яношик” и „Милан Растислав Щефаник”, в партизанските отряди около Криж над Хрон, Хандлова, Кремница, Банска Бистрица, Мартин и на други места в Словакия. Този величествен монумент е свидетелство за техния подвиг и за вечния дом на жертвоготовните българи, останали завинаги по тези земи. Кара ни да помним подвига и да бдим опустошителните войни да не се повтарят никога повече .“
Българският посланик изпрати своеобразно послание към ръководството и учениците от БСУ „Христо Ботев“ в Братислава – и словачета, и българчета, чийто патронен празник е на 2 юни, подчертавайки: „Изпълва ме вяра, че мирът и просперитетът на България и Словакия са в добри ръце, във вашите ръце!“. Церемонията завърши с културно-музикална програма, включваща неизменните строфи от стихотворението „Хаджи Димитър“ и куплетите на „Тих бял Дунав” в изпълнение на учениците от Българското училище.