Взривът, предизвикан при проникването в атмосферата на метеорита над Челябинска област в Русия, е бил с мощност между 300 и 500 килотона според оценките на експертите от НАСА, съобщи АП. Тази стойност е около 20 пъти по-висока от мощността на атомната бомба, хвърлена над Хирошима.
Метеоритът с дължина 17 метра и маса близо 10 000 тона, е влязъл в земната атмосферата със скорост най-малко 64 000 километра в час и се е взривил на височина 19-24 километра, твърди сайтът на Американската космическа агенция,
Данните на НАСА се отличават от определените и огласени преди това сведения на Руската академия на науките. Според местните специалисти, метеоритът е пробил атмосферата със скорост 54 000 километра в час и е избухнал на височина 30-50 километра.
Късно снощи беше отчетено, че от метеоритния дъжд от отломки над Урал са пострадали 1145 души, към 50 от които са били хоспитализирани. Според министъра на извънредните ситуации на Руската Федерация нанесените материални щетки са за около 400 000 рубли, но според местната администрация може да надхвърлят и 1 млрд.
В резултат на необичайното явление в населените райони в Челябинска област са пострадали 2962 сгради и съоръжения, като сред тях има 34 здравни заведения, 11 социални институции, 361 училища и предучилищни заведения.
В същото време водолази ще претърсват за отломки от небесното тяло днес в езерото Чабаркул в Челябинска област, съобщават от Министерството на извънредните ситуации на Русия. Засега то не потвърждава, да са открити останки от метеорита, но пък според Министерството на вътрешните работи такива са били намерени на три места в региона.
Експертът по метеоритите Виктор Гроховский от Уралския федерален университет опроверга предупреждението на Министерството на извънредните ситуации, че останките от небесното тяло не бива да се пипат. Ученият твърди, че тези фрагменти с нищо не са опасни - нито са радиоактивни, нито са нагорещени.
Ако някой намери част от метеорита, би трябвало да я предаде за изследване в научно учреждение. Изследването ще продължи няколко дни и ако природата на обекта се потвърди, той ще бъде заведен под официален номер в международния каталог на метеоритите.