Отидете към основна версия

1 568 37

Унгария си навлече наказателни процедури от страна на ЕК заради ЛГБТ+ закон

  • лгбт+-
  • ек-
  • закон-
  • наказателни процедури-
  • права

От Брюксел са уведомили унгарското правителство за основните права на ЕС, които законът нарушава

Снимка: Shutterstock

ЕК започва наказателни процедури срещу Унгария заради новия закон на Будапеща, с който се забранява разпространяването в учебни заведения и програми за деца каквато и да е информация, свързана с хомосексуалността и промяната на пола, пише Hungary Today.

От Брюксел са уведомили унгарското правителство за основните права на ЕС, които законът нарушава, но в Будапеща се противопоставят на тези обвинения, като подчертават, че целта на законодателството е да защити децата, пише агенция „Фокус“.

Европейският съюз предприема действия след поредица от разногласия между управляващата унгарска партия „Фидес“ и няколко члена на блока по аспектите на унгарското законодателство, засягащи ЛГБТ+ общността. И докато някои членове на Европейския парламент поискаха спирането на средствата от ЕС на Унгария, Европейската комисия реши да започне наказателни процедури още в четвъртък.

Миналата седмица ЕП прие резолюция, в която „осъжда най-категорично“ новия унгарски закон и нарушаването на демокрацията и върховенството на закона в Унгария.

Според Politico Брюксел ще започне две процедури за нарушение срещу Унгария, като представи официално уведомление и ще очаква в рамките на два месеца отговор от правителството.

Първата процедура ще е за това, че законът нарушава правото на свобода на изразяване и информация „както и Директивата за аудиовизуалните медийни услуги и Директивата за електронната търговия“. В нея ще се подчертае, че законът нарушава свободата на предоставяне на услуги и свободното движение на стоки.

Втората процедура ще е заради реакцията на унгарското управление към издателя Labrisz, който бе принуден да добави в книгата си предупреждение, че включва „поведение, отклоняващо се от традиционните полови роли“. ЕК твърди, че това нарушава Директивата за нелоялните търговски практики.

Обикновено на Комисията ѝ отнема много повече време за започване на процедури за нарушение, така че бързият ѝ отговор на унгарския закон показва мащаба на проблема, отбелязва изданието. Законът оказа сериозно въздействие върху Съюза и това е отразено в действията както на Комисията, така и на Европейския парламент.

Към напрежението добавя и фактът, че Комисията все още не е приела плана за възстановяване и устойчивост на Унгария, на стойност 7,2 милиарда евро. Въпреки че Комисията вече одобри 16 планове, тя удължи двумесечния си срок за приемане на този на Унгария.

Поради новия закон на Унгария, много членове на ЕП искат от Комисията да активира механизма за обвързване, който свързва европейските фондове със спазването на принципа на правовата държава, нещо, с което Унгария няма добри резултати в Съюза.

Не е ясно дали в крайна сметка средствата на ЕС ще бъдат удържани, но независимо от това не може да се отрече, че новият закон е повлиял на отношенията между Унгария и много от съюзниците в ЕС, заключава Hungary Today.

Поставете оценка:
Оценка 1.1 от 27 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: