В доклад, посветен на решаването на косовския въпрос, Центърът Уилсън, една от престижните академични организации във Вашингтон, оценява, че САЩ и членовете на Европейския съюз трябва да помогнат за „укрепване на суверенитета на Косово“ и че трябва да се попречи на Сърбия да разпространява влиянието на Русия и Китай на Балканите, пише белградската „Политика“, предаде агенция „Фокус“.
Авторите на документа, озаглавен „Укрепване на суверенитета на Косово: защо е важно и какво трябва да се направи“, посочват, че е налице уникална възможност за разрешаване на един от основните източници на междудържавно напрежение в Западните Балкани, като се има предвид, че новото правителство е спечелило значително парламентарно мнозинство в Прищина „на платформа за напредък и борба с корупцията“.
Както се посочва, новата енергийна подкрепа на САЩ и ЕС е необходима за постигане на целта за съществуването на независими, мултиетнически държави и общества, които мирно съжителстват в Западните Балкани.
В документа се твърди, че косовското правителство се ангажира с тези принципи, докато официален Белград – не.
Авторите смятат, че САЩ и ЕС трябва да се изправят пред, както се твърди, „все по -авторитарните власти на Сърбия и нейната дестабилизираща външна политика“.
Те обясняват, че западните страни, предвид нейния размер и ефективност на двустранната и многостранната дипломация, „са предоставили на Сърбия привилегировано положение сред страните от Западните Балкани“, водени от опасенията, че Белград може да се окаже под по-голямо влияние на Москва.
Оценява се обаче, че САЩ и ЕС трябва да настояват Сърбия „да отговаря на същите стандарти в борбата с корупцията, клептокрацията и към постигане на демократизация, зачитане на правата на малцинствата и регионално съжителство, което се изисква от другите страни от Западните Балкани“.
Експертите от Центъра „Уилсън“ смятат, че Сърбия „дава възможност за засилване влиянието на несвободните държави в Западните Балкани“ и че Русия и Китай я използват „като средство за увеличаване на собствената си сила и влияние и подкопават ползите, които Западът носи на Западните Балкани“.
В този контекст се посочва, че „подновяването на ангажимента за укрепване на суверенитета на Косово е едно от средствата, чрез които партньорите на Косово могат да изразят ангажимента си към своя демократичен партньор и да изразят принципно отношение към сръбските нелиберални и дестабилизиращи действия и противопоставяне на укрепването на военното сътрудничество с Русия и Китай“.
Текстът предоставя конкретни препоръки към САЩ, Европейския съюз, Обединеното кралство и НАТО.
Центърът призовава Запада да се ангажира с подновяване на диалога, който според съобщенията третира Косово и Сърбия еднакво, „признавайки суверенитета и териториалната цялост на всяка страна“, като САЩ и ЕС отстояват тези принципи и недвусмислено се отказват от промените на границите.
В документа се оценява, че Белград и Прищина трябва да бъдат помолени да действат отговорно и да спазват задълженията, които са поели по време на диалога.
Препоръчва се и удвояване на поддръжката за приемане на Косово в международните организации, „ключови за вътрешната и международната сигурност“, като Съвета на Европа, ОССЕ, Световната здравна организация, Интерпол и ЮНЕСКО.
Предлага се също Сърбия да бъде помолена да прекрати кампанията за блокиране на приемането на Косово в международни организации и оттегляне на признаването на неговата независимост.
Сред препоръките е инициатива за насърчаване на петте държави-членки на ЕС, които не са признали Косово - Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания, да променят позицията си.