Отидете към основна версия

4 696 33

ООН призовава Северна Корея да отвори границите си за помощ

  • северна-
  • корея-
  • глад-
  • ковид-19-
  • изолация-
  • оон-
  • експерт

Експерт по правата на човека на ООН заяви, че изолацията на страната може да доведе до сериозен глад

Снимка: Shutterstock

Изследовател на ООН по правата на човека призова Северна Корея да отвори отново границите си за подпомагане на работници и внос на храни, заявявайки, че по-нататъшната ѝ самоизолация по време на пандемията COVID-19 може да е оставила мнозина да бъдат изправени пред глад, предаде Агенция "Ройтерс".

Томас Охеа Кинтана, специален докладчик на ООН за човешките права в Северна Корея, обръщайки се към Съвета на ООН по правата на човека, каза, че хроничната продоволствена несигурност вече е била широко разпространена преди пандемията да започне преди две години. Само 29% от децата на възраст 6-23 месеца получават минимално приемлива диета, каза той.

„Сега, когато страната все още е в хватката на строгите мерки за COVID-19, има сериозни опасения, че най-уязвимите слоеве от населението може да са изправени пред истински глад“, каза той.

Корейската народно-демократична република (КНДР) не е докладвала за случаи на COVID-19 и е наложила строги антивирусни мерки от началото на пандемията, включително затваряне на граници и ограничения за пътуване в страната.

Чуждестранните агенции за помощ и посолства до голяма степен напуснаха страната, след като ограниченията затрудниха поддържането на присъствие там.

Охеа Кинтана призова Северна Корея „постепенно да отвори границите си и спешно да позволи връщането на агенции на ООН, други международни организации и дипломатическата общност, както и за икономическа дейност и движение на хора“.

Северна Корея не признава мандата на Охеа Кинтана като специален докладчик на ООН за правата на човека в КНДР и не му позволява да я посети. Неговата делегация не взе думата по време на разискването.

Охеа Кинтана отбелязва, че Северна Корея е отделила 15,9% от националния си бюджет за отбрана. „Правителството има задължение да даде приоритет на правото на адекватна храна, когато разпределя държавни ресурси“., отбелязва той.

„Принудителната система на управление на Северна Корея лишава хората в страната от основни свободи, каза Охеа Кинтана, позовавайки се на репресии, включително произволни арести и задържане, изтезания и практиката на принудителен труд.“

По време на пандемията „драконовските мерки допълнително засилиха контрола на държавата върху населението, като политиката на разстрел на лица, които се опитват да влязат или напуснат страната“, каза той.

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 24 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: