Гърция иска да удължи с още 80 км оградата, която изгради на границата с Турция по р. Еврос (Марица), като използва за тази цел средства от ЕС, пише "Политико“ в статия, цитирана от телевизия Скай.
Според изданието Гърция провежда интензивни консултации с Европейската комисия за плана си за действие по отношение на миграцията в периода 2021 – 2027 г. В последния проект на плана, изпратен от Атина на Еврокомисията, се казва, че трябва да бъде разрешено използването на ресурси от ЕС за изграждане на стена по границата с Турция, твърди "Политико“.
Въпросът дали може да бъдат използвани европейски средства за изграждането на стена по границата беше поставен през миналата есен, когато изданието съобщи, че 12 страни-членки на ЕС, предимно от Източна Европа, но и Гърция, са изпратили писмено искане до ЕК за предоставяне на средства за стени и огради.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен отхвърли категорично възможността за използване на средства от ЕС за "телени мрежи и стени“, но председателят на Европейския съвет Шарл Мишел каза, че подобно нещо би могло да стане законно.
Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон трябва да се срещне днес с гръцкия министър по миграцията Нотис Митаракис в Ню Йорк, където и двамата участват в международен форум, а гръцки официални представители ще бъдат в Брюксел за разговори по темата.
Според "Политико“ Гърция твърди, че има право да използва за целта средства от ЕС, които са ѝ отпуснати по програмата за управление на границите и визова политика, за финансиране на изграждането на ограда. На границата с Турция в района на р. Марица вече е изградена ограда с дължина от 28 км и Атина търси пари от ЕС за още 80 км. Според „Политико“ на това искане се противопоставят Фон дер Лайен и Илва Йохансон.