Забранено е влизането през нощта на три известни плажа в турския курортен окръг Анталия заради началото на сезона на гнездене на костенурките карета (Caretta caretta), които са застрашен вид, съобщава в."Хюриет дейли нюз".
Забраната за влизане на плажовете Чъралъ, Олимпос и Патара е в сила от 20 часа до изгрев слънце. За нарушителите се предвижда глоба до 109 785 турски лири (6 699 долара), посочва турската държавна телевизия ТРТ Хабер.
Между май и септември костенурките Caretta caretta и зелените костенурки посещават плажовете по цялото протежение на крайбрежието от Кушадасъ в егейския окръг Айдън до Анамур в южния окръг Мурсин, за да снесат яйцата си.
Основните места за гнездене на застрашените видове са плажовете Патара, Чъралъ, Белек, Сиде и Каш в окръг Анталия и плажът Изтузу в окръг Мугла (Югозападна Турция).
"В Патара миналата година на брега излязоха 957 костенурки Caretta caretta, които направиха 316 гнезда", посочи професор Еюп Башкале от университета Памукале, който е ръководител на екип от 14 експерти, проверяващи плажа. По думите му близо 17 000 малки костенурки Caretta caretta са влезли в морето миналата година.
Строго забранено е и паленето на огън и разпъването на палатки на посочените плажове.
Миналата година от 124 гнезда на плажа Чъралъ са се излюпили около 3000 малки костенурки, а от четири гнезда на плажа Олимпос - 160 костенурки.
Осем служители охраняват на смени плажовете Чъралъ и Олимпос 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, посочи пред агенция Демирьорен Ердал Елиньоз, председател на Комисията за защита на крайбрежната зона в района на Чъралъ.
Елингьоз заяви, че през деня служителите информират местните и чуждестранните туристи за забраната за влизане на плажа през нощта, за да не им бъдат налагани глоби.