Германия ще достави бойни машини на пехотата на Гърция, за да може правителството в Атина да предаде оръжия от съветско време на Украйна. Това заяви германският канцлер Олаф Шолц след срещата на върха на ЕС в Брюксел, предаде Ройтерс. Шолц каза, че в тази насока е постигнато споразумение с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис.
Шолц не съобщи повече подробности каква техника Берлин ще предаде на Атина и какви оръжия Атина ще предаде на Киев, отбелязва Ройтерс. Канцлерът заяви, че министерствата на отбраната ще работят по детайлите и бързо ще приложат постигнато споразумение.
След срещата на върха Шолц освен това заяви, че до края на годината Германия ще стане независима от вноса на руски петрол.
Френският президент Еманюел Макрон пък не изключи възможността за въвеждане на повече санкции срещу Русия, които да последват шестия европейски пакет от санкции, предаде Ройтерс.
Макрон заяви, че се надява, че в следващите дни и седмици може да бъде постигнато споразумение с Русия, което да позволи повече износ на храни от Украйна. Той добави, че неотдавнашните разговори между руския и турския президент в тази насока са довели до „положителни заключения“.
Френският президент съобщи, че е предложил на Путин да се гласува резолюция на ООН за вдигане на руската блокада на пристанището в Одеса, за да бъде възможен износът на украинско зърно, което е блокирано там, предаде Франс прес. „Предложих на президента Путин в дискусията, която имахме с канцлера Шолц миналата събота, да поемем инициативата за резолюция в ООН, за да се предостави много ясна рамка на тази операция“, каза Макрон, визирайки тристранния телефонен разговор между него, Щолц и Путин през уикенда.
Макрон заяви също, че ЕС ще съкрати доставките на петрол от Русия до края на годината с 92 процента, съобщават френските електронни издания.
Италианският премиер Марио Драги заяви след края на срещата на върха, че е доволен от резултатите, постигнати на нея, предаде АНСА. Той добави, че Италия е доволна, че е постигнала победа относно тавана на цената на енергията и че ЕК официално е получила мандат да проучи дали такова нещо е възможно да се приложи.
Полският премиер Матеуш Моравецки пък каза, че ЕС частично ще компенсира Полша заради оръжейни доставки на Украйна, предаде ТАСС.