Отидете към основна версия

953 19

Антъни Блинкън критикува цензурата в Куба, Никарагуа и Венецуела

  • сащ-
  • антъни блинкън -
  • медии-
  • свобода-
  • преса-
  • куба-
  • никарагуа-
  • венецуела

Американският държавен секретар Антъни Блинкън разкритикува усилията за потискане на печата в няколко латиноамерикански страни

Снимка: Shutterstock

Американският държавен секретар Антъни Блинкън разкритикува усилията за потискане на печата в няколко латиноамерикански страни и заяви, че САЩ се стремят да увеличат защитата на медиите в региона, известен с най-много убийства на журналисти, съобщи Ройтерс.

В речта си на проява, посветена на свободата на печата, преди срещата на върха на Северна и Южна Америка, която има за цел справянето и с икономическите проблеми и миграцията, Блинкън заяви, че правителства в региона използват широкообхватно законодателство, наблюдение и контрол, за да потискат свободата на печата и сплашват журналистите.

Той посочи Куба, Никарагуа и Венецуела - трите държави, които президентът Джо Байдън изключи от "Срещата на върха на Америките", защото не са демократични, като заяви, че на действията на независимата журналистика в тези страни се гледа като на престъпление.

"Няма район в света, който да е по-опасен за журналистите", каза Блинкън и допълни, че най-малко 17 медийни работници са били убити тази година в Западното полукълбо, цитирайки данни на ЮНЕСКО за убитите журналисти.

Миналия уикенд британският журналист Дом Филипс и Бруно Перейра, експерт по въпросите, свързани с коренното население, изчезнаха в Бразилия, докато информираха за положението в отдалечена част на Амазонската тропическа гора близо до границата с Перу, в която цари беззаконие.

"Престъпления като тези продължават да се случват в немалка степен, защото от хората, които ги поръчват и извършват, много рядко се търси отговорност. Това изпраща послание, че тези нападения могат да продължават безнаказано", каза Блинкън.

Той също така отправи критики към Салвадор.

"Правителствата използват широкообхватно законодателство, за да потискат свободата на изразяване, както видяхме в неотдавна приетите – през март и април тази година – промени в Салвадор", каза Блинкън.

През март в Салвадор бяха регистрирани 62 убийства за един ден, най-кървавият от края на гражданската война през 1992 г. насам. В отговор от законодателната асамблея, доминирана от дяснопопулистката партия на президента Наиб Букеле, беше обявено извънредно положение, с което бяха преустановени конституционните права на гражданите.

Източник: Ройтерс

Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 14 гласа.

Свързани новини