Министерството на външните работи на Северна Македония осъжда остро вчерашните надписи „Македония е България“, които можеха да се видят в ръцете на част от депутатите по време на първа точка от заседанието в българското Народно събрание. Изказване с такова съдържание бе направено и устно от трибуната на парламента по време на същата сесия, твърди Скопие.
„Подобни послания са в противоречие с европейските демократични ценности, както и с Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, и не допринасят за защитата на принципите и духа на Договора“, заявиха от македонското МВнР. В съобщението се посочва, че държавата очаква официалните представители на България да осъдят експлицитния говор на омраза и териториалните претенции към Северна Македония като крайно непремерен акт към съседна приятелска държава. „Министерството на външните работи на Северна Македония връчи съответната вербална нота с такова съдържание на българското Министерство на външните работи“, се казва още в съобщението.
Междувременно българското Министерство на външните работи публикува следната позиция:
Четиридесет и седмото Народно събрание на Република България взе историческо решение да подкрепи отваряне на пътя за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз при конкретни параметри. В този контекст Народното събрание очаква Министерският съвет да одобри Преговорната рамка и Заключенията на Съвета, официално предложени от настоящото Френско председателство, както и да бъде подписан Протокол от Второ заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Северна Македония, по основните параметри на който има постигнато принципно съгласие със Скопие.
Решението на българското Народно събрание не би било възможно без твърдия ангажимент на Франция, като ротационен председател на Съвета на Европейския съюз, и на останалите държави-членки на Европейския съюз към стабилността и просперитета на Съюза и на региона на Западните Балкани. Предложеният от Председателството подход цели намиране на взаимно приемливи решения, които са в интерес на Европейския съюз и Западните Балкани, включително в светлината на руската военна агресия в Украйна. Ключови за решението бяха и последователните усилия на българските институции в продължение на години и особено през последните месеци – усилия, отчитащи на първо място националния интерес, но и европейските ценности и приоритети.
Параметрите на Решението на българския парламент се основават на предложението на Френското председателство и не поставят условия извън вече обсъдените такива при дискусиите в Европейския съюз и в хода на двустранните преговори с Република Северна Македония.
Настоящото решение отразява широката подкрепа на парламентарно представените партии в Народното събрание на Република България за европейското бъдеще на всички шест държави от Западните Балкани. Изразяваме готовност да пристъпим към подписването на Протокола по член 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Северна Македония. Ред е на отговорните фактори в нашата съседна страна да покажат, не с думи, а с действия, своята ангажираност и желание за собственото си, а и за това на региона, европейско бъдеще. Скоростта, с която Република Северна Македония ще се приближава към членството в Европейския съюз, зависи от нея самата и няма да бъде забавяна, ако страната изпълнява поетите ангажименти по отношение на европейските ценности и добросъседските отношения.