Отидете към основна версия

1 751 20

„Телеграф“: Владимир Путин набира войници от затворите и от най-бедните части на Русия

  • украйна-
  • война-
  • русия-
  • владимир путин-
  • борис джонсън-
  • доналд тръмп-
  • кремъл-
  • москва-
  • вашингтон-
  • джо байдън

Американският и британският печат отразяват хода на разследването срещу Доналд Тръмп, войната в Украйна и битката за поста на Борис Джонсън

Снимка: Shutterstock

Ходът на разследването на комисията на Камарата на представителите на САЩ за случилото се на 6 януари 2021 г. е сред темите, които не слизат от страниците на западния печат. Лондонският в. „Гардиън“ обръща внимание на казаното от бивш говорител на милицията „Пазители на клетвата“, който посочи, че американците трябва „да спрат да пестят думи и просто да говорят за това, което наистина се е случило“ и да признаят, че Доналд Тръмп се е опитал да организира „въоръжена революция“, за да остане на власт.

„Хора умряха в този ден“, каза Джейсън ван Тейтънхоув. „Загинаха служители на реда, имаше бесилки пред Капитолия. Това можеше да е искрата, която да подпали нова гражданска война и никой нямаше да спечели", казва говорителят.

Ван Тейтънхоув говори пред комисията заедно със Стивън Айрес , бивш поддръжник на Тръмп от Охайо, който се призна за виновен по обвинение в престъпление, свързано с нахлуването в Капитолия през януари миналата година.

И двамата мъже обсъдиха научените уроци, след като Конгресът беше щурмуван от тълпа, на която Тръмп каза да се „бие ожесточено“ в услуга на лъжата му, че поражението му от Джо Байдън е изборна измама.

Вестник „Вашингтон пост“ отразява как на среща на 18 декември 2020 г. Доналд Тръмп свикал хора с крайнодесни позиции, застъпвайки се за радикални действия в името на оставането си на власт. Тази среща предшества пуснатия от бившия президент туит колко много желае радикални действия, които да попречат на признаването на победата на Байдън

Изданието „Вашингтон таймс“ е на противоположна позиция, констатирайки, че „президентът Байдън мрази бившия президент Доналд Тръмп повече, отколкото обича Америка“. Според вестника само така може да се обясни защо Байдън предприема "отмъстителни действия за преобръщане на политиките от ерата на Тръмп, довели до благоденстваща нация.“ В подкрепа на тази теза се посочват данните за инфлацията и цените на бензина от януари 2020 г. Според „Вашингтон таймс“ президентството на Байдън „върви към преждевременен край на фона на прогнози за неблагоприятен за него резултат от предстоящите избори, гарниран с „икономическо безпокойство и гафове“.

Все пак вестникът се спира и на факта, че комисията на Камарата на представителите е установила опита на Тръмп да се свърже със свидетел, за да му повлияе какво да каже пред разследващия орган на Конгреса. Този свидетел, който не е идентифициран, все още не е дал показания за събитията около 6 януари.

Докато Доналд Тръмп обмисля дали да започне необичайно ранна кампания за Белия дом, проучване на в. „Ню Йорк таймс“ и частния, католически, либерален колеж по изкуства "Сиена" показва, че стремежът му след президентския мандат да консолидира подкрепата за себе си в Републиканската партия се оказва с негативна тенденция. Почти половината от гласоподавателите, които са негови съпартийци, се оглеждат за друг кандидат за президент през 2024 г., а значителен брой от тях смятат да не го подкрепят, ако спечели номинацията.

Фокусирайки се върху политическата разплата вътре в партията си, вместо да лекува раните, предизвикани от тревожните му опити да се задържи на власт след поражението си през 2020 г., по време на едногодишния си поход, търсещ отмъщение, Тръмп изглежда само задълбочи разломите сред републиканците, пише "Ню Йорк таймс". Отчетливо мнозинство от гласоподавателите на първични избори на възраст под 35 години - 64 на сто, както и 65 процента от тези с поне колежанска диплома, са заявили пред социолозите, че биха гласували срещу Тръмп на първични президентски избори, посочва вестникът.

Британският вестник „Телеграф“ се спира на информацията от британското министерство на отбраната, че руският президент Владимир Путин набира войници от затворите и от най-бедните части на Русия, тъй като Кремъл се опитва да подкрепи армията си след „десетките хиляди жертви в Украйна“.

Изданието определя случващото се като „все по-отчаяни мерки, за да се предотврати срив в числеността“ на руските войски в Украйна.

Източници твърдят, че кампаниите за наемане на войници се водят извън големите градове, където подкрепата за войната е по-малка.

В тази връзка изданието пише: “Украинските военни твърдят, че по време на конфликта са били убити близо 40 000 руски войници, а техните войски са получили остаряло оборудване и само няколко дни обучение. Оценките на Запада за руските загуби са по-ниски, но все пак ги оценяват на десетки хиляди.“ Също така е посочено, че миналия месец британското разузнаване пресметнало, че 55 процента от подкрепяните от Русия сепаратистки сили в Донецк са извън строя и нарече загубите в Донбас "извънредно големи".

Вестник „Гардиън“ обръща внимание на публикувания от Германия пълен списък на военната ѝ помощ за Украйна, след като Берлин увеличи пакета си за подкрепа на 2 млрд. евро.

Списъкът включва седем самоходни гаубици, автомобили, полева болница, резервни части за МиГ-29, бронирани машини, танкове, системи за противовъздушна отбрана и реактивни системи за залпов огън. Включени са и 14 900 противотанкови мини, 500 противовъздушни ракети "Стингър" и 21,8 млн. броя боеприпаси за автомати.

Изданието отбелязва също, че нанесеният вчера от украинците ракетен удар срещу руски склад за муниции в Нова Каховка, при който бяха убити седем души, е бил извършен с наскоро получени американски артилерийски системи. Експлозията е засегнала склад в близост до ключова железопътна линия и язовир на река Днепър. Снимки от глобалната система за проследяване на пожари на НАСА показват редица вторични пламъци в сгради около мястото на първоначалния взрив.

Битката за това кой ще заеме мястото на подалия оставка британски премиер Борис Джонсън продължава да е в центъра на вниманието на пресата на Острова.

Вестник „Индипендънт“ отразява обвиненията към Риши Сунак, че е подготвил Обединеното кралство за "рецесия", както и че използвал "мръсни номера", след като затвърди статута си на фаворит за наследник на Борис Джонсън.

Бившият министър бе подложен на атака и от двете крила на Консервативната партия, след като си осигури най-много номинации в надпреварата за лидерския пост на торите, която премина в жестоки злонамерени атаки, констатира вестникът.

Критиките към Саджид Джавид пък са, че се е възползвал от вратичка в данъчните закони, за да се облагодетелства от привилегии за лица, които не са местни жители, докато е работил в министерството на финансите като помощник на министъра, пише „Индипендънт“.

Кандидатът за лидер на Консервативната партия, който в понеделник при стартирането на кампанията си призова за по-строг контрол върху претендентите , заяви само, че се е отказал от спорния данъчен статут "преди да влезе в обществения живот" и не пожела да отговори на допълнителни въпроси относно данъчните си дела. Вестникът цитира източници, запознати със случая около плащането на данъци от Джавид, че макар през 2009 г. бившият министър на здравеопазването да се е отказал от статута на лице, което не е местен жител, чрез офшорен тръст той е запазил някои от данъчните си предимства до 2012 г. Така, макар и да действа в рамките на закона, Джавид си спестил плащането на данък върху доходите в Обединеното кралство за някои чуждестранни приходи от инвестиции.

Източник: БТА

Поставете оценка:
Оценка 3 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: