Отидете към основна версия

1 581 13

Джо Байдън се застъпва за интеграция между Израел и арабските страни

  • джо байдън-
  • сащ-
  • близкия изток-
  • срещи-
  • израел-
  • арабските страни-
  • ирак-
  • египет-
  • обединените арабски емирства

Президентът на САЩ Джо Байдън проведе бърза поредица от срещи с лидерите на Ирак, Египет и Обединените арабски емирства в събота

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Джо Байдън проведе бърза поредица от срещи с лидерите на Ирак, Египет и Обединените арабски емирства в събота, докато се опитваше да изгради регионална противоракетна отбрана в рамките на арабската среща на върха в Саудитска Арабия.

Байдън, който започна първото си пътуване до Близкия изток като президент с посещение в Израел, се стреми да използва срещата в Джеда, за да интегрира Израел като част от нова антииранска ос

"Ние вярваме, че има голяма полза от включването на възможно най-много от страните в този регион и със сигурност Израел има значителни способности за въздушна и противоракетна отбрана, от каквито (другите страни) се нуждаят. Ние водим двустранни дискусии с тези нации", каза високопоставен служител на америкабската администрация пред репортери.

Байдън се фокусира върху планираната среща на върха с шест държави от Персийския залив и Египет, Йордания и Ирак, като същевременно омаловажи срещата си със саудитския престолонаследник принц Мохаммад бин Салман. Тази среща предизвика критики в Съединените щати за нарушения на човешките права.

Байдън беше обещал да изолира Саудитска Арабия на световната сцена заради убийството през 2018 г. на журналиста Джамал Хашоги от саудитски агенти, но в крайна сметка реши, че интересите на САЩ налагат пренастройка, а не разрив в отношенията с най-големия износител на петрол в света и неофициален флагман на арабския свят.

Байдън се нуждае от помощта на имащата важен глас в ОПЕК Саудитска Арабия заради високите цени на петрола и други проблеми, свързани с конфликта Русия-Украйна, и докато насърчава усилията за прекратяване на войната в Йемен, където е в сила временно примирие. Вашингтон също иска да ограничи влиянието на Иран в региона и глобалното влияние на Китай.

Президентът на САЩ проведе поредица от двустранни разговори, преди да участва в срещата на върха. Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан каза в петък, че президентът ще "изложи ясно" своята визия и стратегия за ангажимента на Америка в Близкия изток.

На срещата си с Байдън египетският президент Абдел Фатах ал Сиси обсъди продоволствената сигурност и прекъсванията на енергийните доставки, съобщиха от египетското президентство.

Друг високопоставен служител на администрацията на американския президент каза, че Байдън ще обяви, че Съединените щати са отделили един милиард долара за нова краткосрочна и дългосрочна помощ за продоволствена сигурност за Близкия изток и Северна Африка и че държавите от Персийския залив ще отделят 3 милиарда долара през следващите две години в проекти, които са в съответствие с партньорства на САЩ в глобалната инфраструктура и инвестиции.

Държавите от Персийския залив, които отказаха да застанат на страната на Запада срещу Русия в конфликта в Украйна, на свой ред търсят конкретен ангажимент от страна на Съединените щати за стратегическите връзки, които са обтегнати поради предполагаемото оттегляне на САЩ от региона.

Рияд и Абу Даби са разочаровани от условията на САЩ за продажбата на оръжие и от това, че са изключени от непреките преговори между САЩ и Иран, насочени към съживяване на ядрената сделка от 2015 г., което те смятат за погрешно, тъй като не са адресирани регионалните опасения относно ракетната програма и поведението на Техеран.

Израел, който споделя техните опасения относно Иран, насърчи пътуването на Байдън до кралството, надявайки се, че то доведе до затопляне между Саудитска Арабия и Израел като част от по-широко сближаване на еврейската държава с арабските страни, след като ОАЕ и Бахрейн изградиха връзки с Израел в споразумения с посредничеството на САЩ, които получиха благословиите на Рияд.

В знак на напредък в тази посока, Саудитска Арабия заяви в петък, че ще отвори въздушното си пространство за всички въздушни превозвачи, проправяйки пътя за повече полети до и от Израел.

Планът за свързване на системите за противовъздушна отбрана може да се окаже трудна сделка за арабските държави, които нямат връзки с Израел и не искат да бъдат част от алианс, смятан за противодействащ на Иран, който е изградил силна мрежа от пълномощници в региона, включително в Ирак, Ливан и Йемен.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 12 гласа.

Свързани новини