Русия заяви, че не е имала участие в плановете за пътуване на издирвания от американското разузнаване- Едуард Сноудън, съобщава Би Би Си.
Точното местонахождение на Сноудън, който в неделя отлетя от Хонк Конг за Москва, са все още неясни.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров изрази своята сигурност, че издирваният не е преминал през държавните граници. Той разкритикува твърденията на Щатите, които се опитват да обвинят руската страна за изчезването на Сноудън, определяйки ги, като безпочвени и неприемливи.
Според различни източници намиращи се в Москва, към момента бившия сътрудник на ЦРУ се намира в транзитната зона на летище Шерметиево, което ще рече, че технически той никога не е прекосявал руската граница.
30-годишният компютърен специалист е издирван от САЩ по обвинения, че е разкрил пред медиите секретна информация, свързана с тайна правителствена програма за наблюдение.
Той я е придобил докато е работил като изпълнител в Националната агенция за сигурност.
Той е обвинен в кражба на държавно имущество,както и на умишлено разкриване на класифицирани разузнавателни данни, свързани с националната информационна защита.
Едуард Сноудън поиска политическо убежище от Еквадор, след като американското правителство му отне паспорта.
Според Ройтерс, Сноудън е възнамерявал от Москва да се прикачи на полет към Хавана, от където да стигне до Еквадор.
В същото време американското правителство отправи сериозни обвинения срещу Китай. Според него Пекин умишлено е улеснил отпътуването на беглеца от страната.
Говорителка на китайското външно министерство заяви, че властите в Хон Конг са разглеждали случая на Сноудън в съответствие със закона.
Междувременно представители на китайското правителство изразиха дълбоката си загриженост, относно твърденията на бившия офицер от ЦРУ, че американците са хакнали различни компютърни мрежи в тяхната страна.
Във вторник, вестника на Китайската комунистическа партия излезе със статия за Едуард Снодън, поздравяваща го за „ откъсването на лицемерната маска, сложена от Вашингтон“.
В своя реч, по време на посещението си в Индия, американският държавен секретар- Джон Кери заяви, че е обезпокоен от евентуалната възможност, китайската страна наистина да е съдействала за отлитането на издирвания програмист.
Сноудън се укриваше в Хонк Конг, откъдето направи публично достояние своите разкрития относно американското разузнаване. Те бяха потвърдени от информации на скандалния сайт
Wikileaks , който в неделя заяви, че бившият разузнавач се е насочил към Еквадор, придружаван от някои от своите юристконсулти.
Разкритията на Сноудън засягат американска правителствена операция, целяща да следи телефонни и интернет комуникации.