Председателят на Камарата на представителите на САЩ, Нанси Пелоси, пристигна в Япония днес. Това е последната спирка от азиатската обиколка след посещението в Тайван, разгневило Китай, предаде France24.
Репортери на AFP видяха как политикът слиза от самолета си във въздушната база Йокота в Токио, преди да поздрави американския посланик и други официални лица с прегръдки и ръкостискания.
Пекин започна широкомащабни военни учения във водите около Тайван, след като Пелоси тази седмица стана най-високопоставеният избран американски служител, стъпил на самоуправляващия се остров.
82-годишният политик се противопостави на поредица от строги заплахи от Китай да се срещне с тайвански лидери в сряда, като каза, че пътуването ѝ е показало "недвусмислено ясно", че Съединените щати няма да изоставят демократичния си съюзник.
Това е първото пътуване на Пелоси до Япония от 2015 г. насам и тя пристигна от Южна Корея, където програмата ѝ включваше посещение на границата с ядрената Северна Корея.
Тя ще се срещне с премиера Фумио Кишида за закуска в петък, каза японското външно министерство, за да обсъдят съюза на двете страни и въпроси от общ интерес.
Пелоси също така трябва да обсъди международните въпроси с председателя на Камарата на представителите на Япония, Хироюки Хосода.
Япония, ключов съюзник на САЩ, внесе дипломатически протест срещу Китай заради мащабните му военни учения, обкръжаващи Тайван, които започнаха в четвъртък.
Точно преди пристигането на Пелоси министърът на отбраната Нобуо Киши каза, че се смята, че пет балистични ракети, изстреляни от Китай, са паднали в изключителната икономическа зона на Япония.
Части от най-южния островен регион на Япония Окинава са близо до Тайван, както и островчета в центъра на дългогодишен спор между Токио и Пекин.
Президентът на САЩ Джо Байдън също разгневи Пекин при посещението си в Япония през май, когато каза, че американските сили ще защитят Тайван военно, ако Китай се опита да поеме контрола над острова със сила – което накара Пекин да предупреди, че САЩ си „играят с огъня“ .
Байдън и неговият екип обаче настояваха тогава, че техният десетилетен подход към Тайван остава в сила.
Това включва въоръжаване на демократичния остров за собствената му защита, като същевременно се признава законният суверенитет на Китай и изразява "стратегическа неяснота" дали американските войски някога ще се намесят, ако Китай нахлуе в територията.