Отидете към основна версия

833 12

Над 60 държави по света трудно си позволяват внос на селскостопански продукти

  • селскостопански-
  • продукти-
  • оон-
  • внос-
  • храни

Според специална работна група на ООН

Източник: БГНЕС

Повече от 60 държави по света се затрудняват да си позволят внос на селскостопански продукти, според специална работна група на ООН, създадена по-рано тази година, за да се справи с нарастващата продоволствена несигурност след инвазията на Русия в Украйна, пише европейската редакция на американския вестник "Политико".

Работната група фокусира вниманието си върху десетки страни по света, включително Колумбия, Малави, Пакистан и Мианмар, според документ, с който редакцията се е запознала, цитира news.bg.

В резюмето на среща, ръководена от служители на ООН на 28 юли, се казва, че работната група "продължава да се фокусира върху ... високите разходи за внос, засягащи платежния баланс в над 60 държави", както и предизвикателствата пред продоволствената сигурност, произтичащи от девалвацията на обменните курсове и националните бюджети, които се борят да си позволят "основен внос".

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш сформира 32-членната Глобална група за реагиране при кризи, или GCRG, през март - след като Русия нахлу в Украйна (и двете страни са основни производители на храни-бел. "Политико") през февруари - за да предостави политически предложения за справяне с кризи в енергетиката, финансите и хранителния сектор.

Във видения от редакцията документ пише, че участниците подчертават как: "В Сиера Леоне консумацията на питателни храни от по-бедните хора намалява в резултат на повишените цени. Подобни рискове се съобщават от Колумбия, Конго, Чад, Еквадор, Ирак, Кения, Малави и Мавритания."

Текстът продължава: "Потребителските организации съобщават, че цените нарастват все по-бързо в Пакистан, Мианмар, Перу, Малави, Бурунди и Нигерия и нарастващ брой хора трябва да плащат "прекомерно" за стоки от първа необходимост. Около 12 правителства са близо до фалит по дълга, а други търсят възможности за облекчаване на дългове."

Тази неофициална консултативна група за хранителна криза е заседавала 13 пъти тази година, но не се споменава за нейното съществуване на уебсайта на ООН. Говорител на ООН каза, че не могат да коментират информацията.

Участник в срещата на 28 юли каза, че няма фиксиран състав на групата и че около 30 до 40 души са били поканени да присъстват на последната среща.

ООН договори с помощта на Турция споразумение, което помогна да се отворят отново за търговски износ на храни черноморските пристанища на Украйна.От изтеклия документ става ясно обаче, че именно най-уязвимите страни не са получили гаранции, че ще имат приоритет за получване на хранителните доставки от Украйна.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини