Фермер беше признат за виновен за изхвърляне на слама на нидерландски път миналия месец и беше осъден да положи 80 часа общественополезен труд, предаде Асошиейтед прес. Това е един от първите съдебни процеси, свързани с масовите протести на нидерландски фермери срещу плановете на правителството рязко да намали емисиите на азот, отбелязва агенцията.
На 42-годишния мъж, чиято самоличност беше запазена в тайна от съда в град Арнем, също така беше наложено да заплати 3600 евро за покриване на разходите по почистването. Съдът постанови, че той и около 30 други протестиращи, частично са блокирали магистрала на 28 юли, като са изхвърлили на пътя смет, включително животински тор, пластмасова слама и дървени стърготини. “Със своето участие в тези действия мъжът е предизвикал опасна ситуация за пътуващите по пътя”, реши съдът и добави, че обвиняемият, който е бил арестуван на място и прекарал четири дни в затвора, е заявил пред съда, че съжалява за действията си.
Нидерландски фермери проведоха поредица от протести през лятото и като част тях изхвърляха смет по пътищата и блокираха складове за зареждане на супермаркети. Те протестираха срещу обявеното тази година намерение на правителството да намали емисиите на азот, включително на амоняка, отделян от добитъка, с 50 процента до 2030 година.
Лидерът на най-голямата нидерландска лобистка група в областта на селското стопанство заяви, че първият кръг от преговорите за целесъобразността на намаляване на емисиите с делегация начело с премиера на Нидерландия Марк Рюте, е довел до “твърде малък” резултат за хиляди фермери, които живеят в несигурност. По-късно днес Марк ван ден Овер, лидерът на една от радикалните фермерски групи, написа в “ЮТюб”, че групата спира “твърдите” протести “до второ нареждане” като знак за добра воля и призова Рюте да обсъди с фермерите повече начини за намаляване на емисиите.