„Сръбските власти ще защитят своите граждани в Косово и Метохия от албански погроми, ако контингентът на НАТО не направи това“, каза сръбският президент Александър Вучич в неделя след среща с лидери на косовските сърби заради плановете на Прищина да наложи забрана за влизане със сръбски документи от 1 септември и започва пререгистрация на регистрационни номера, издадени от Белград.
На 11 август в Брюксел се проведоха преговори между Вучич и "премиера" на Косово. На срещата, заедно с ръководителя на дипломацията на ЕС Жозеп Борел, присъстваха специалният представител на ЕС за диалога Мирослав Лайчак и представителят на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар. След кръг от диалог Борел каза, че Вучич и Курти не могат да постигнат споразумение за уреждане, но се съгласиха да продължат дискусията през следващите дни.
От Брюксел Вучич свика среща със сръбски представители от Косово и Метохия на 21 август в 11:00 ч. в правителствения комплекс на Камарата на Сърбия. На срещата са поканени всички политически и институционални представители на косовските сърби, ръководството на партия "Сръбска листа", общински ръководители, областни ръководители, директори на болници.
„Няма къде да се оттеглим. Притиснати сме в ъгъла и нашето ключово послание днес към нашия народ в Косово и Метохия е, че каквото и да се случи и каквото и да се случи, аз ще ви информирам за следващите ни стъпки за намиране на компромисни решения в следващите 10 дни няма да има колони от бежанци, ние ще спасим нашите хора и от преследване и от погроми. Ако НАТО не иска да направи това, силите на KFOR или ако участват в погроми с албански части, надявам се, че няма “, каза Вучич в обръщение.
Петър Петкович, директор на Службата за Косово и Метохия (KiM) към сръбското правителство, каза на брифинг на 19 август,, че Курти е настоял по време на разговорите косовските сърби да сменят документите, издадени от официален Белград за декларация за временно влизане на всеки 90 дни и постоянно напускат провинцията, че "абсолютно недопустимо". Според него, Прищина се опитва "да заличи сърбите, присъствието на сръбската държава и нейните органи и документи в Косово и Метохия".
В сряда Вучич и Курти проведоха отделни разговори с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенбег. Сръбският лидер му повтори военния неутралитет на страната и значението на контингента на KFOR в Косово, лидерът на косовските албанци му благодари за помощта за изграждането и обучението на паравоенните сили за сигурност на самопровъзгласилата се република според стандартите на Северноатлантическия алианс.
KFOR потвърди пред сръбските медии в събота, че е увеличил патрулното си присъствие по магистралите в близост до пропускателните пунктове на административната линия от централна Сърбия „Ярине“ и „Бърняк“ и е „готов да се намеси, ако възникне необходимост“.
Ситуацията около Косово ескалира заради плановете на Прищина да забрани от 1 август в региона да влизат автомобили със сръбски номера и документи. В северната част на Косово, където живеят много сърби, избухнаха безредици, в отговор властите на самопровъзгласилата се република изтеглиха там полицията. Но след искане на САЩ косовските власти отложиха влизането в сила на забраната с месец. В Белград приветстваха тази стъпка, заявявайки, че ръководството на Сърбия и властите в Прищина са на крачка от сериозен конфликт, но официален Белград успя да запази мира.