Отидете към основна версия

1 006 5

Здравни организации призоваха за договор срещу изкопаемите горива

  • сзо-
  • здравни-
  • организации-
  • изкопаеми-
  • горива

Повече от 200 организации и неправителствени групи, специализирани в здравеопазването, призоваха днес за разработването на "договор за неразпространение на изкопаемите горива"

Източник: БГНЕС

Повече от 200 организации и неправителствени групи, специализирани в здравеопазването, призоваха днес за разработването на "договор за неразпространение на изкопаемите горива", посочвайки "сериозните заплахи за здравето на хората и планетата", които те представляват, предаде Франс прес.

Текстът на апела, подписан и от Световната здравна организация (СЗО), призовава за "правно обвързващ глобален план" за "поетапно премахване на настоящото производство и използване на изкопаеми горива" - основния източник на емисии на парникови газове, които водят до климатичните промени, предаде БТА.

Той също така призовава за "незабавно спиране на всяка дейност и инвестиции в проучване, добив и изграждане на инфраструктура" и за "осигуряване на справедлив преход за всеки работник, всяка общност и всяка държава".

Такъв договор би могъл да наподобява "Рамковата конвенция на СЗО за борбата с тютюнопушенето", приета през 2003 г., подчертават подписалите страни. Те наблягат на последиците от изгарянето на изкопаеми горива върху човешкото здраве, по-специално замърсяването на въздуха, което е "причина за повече от седем милиона преждевременни смъртни случаи всяка година" по света.

Подписалите страни също така припомнят, че изменението на климата "изостря други здравословни проблеми и застрашава здравните системи", създавайки например „идеални условия за предаване на болести чрез храната и водата, и разпространението на болести, предавани от преносители", като маларията или лаймската болест.

В текста се отбелязва, че увеличаването на екстремните метеорологични явления, свързани с глобалното затопляне, също има пряко въздействие върху човешкото здраве, със "сериозни последици върху психичното здраве, изостряйки безпокойството и депресията, особено сред младите хора".

"Съвременното пристрастяване към изкопаемите горива не е просто акт на екологичен вандализъм. От здравна гледна точка това е самосаботаж", посочи в изявление генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.

„В областта на общественото здравеопазване не можете да се борите с болест, без да кажете какво я причинява“, каза пред АФП Диармид Кембъл-Лендрум, ръководител на отдела на СЗО за климатичните промени.

"Цената на бездействието нараства", отбеляза Джени Милър, директорката на Глобалния алианс за климата и здравето - коалиция от неправителствени организации, която координира инициативата.

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: