Хърватия има сериозни проблеми с корупцията, като според някои местни работодатели нейното приемане в ЕС е било твърде прибързано, съобщава Ню Йорк Таймс.
Много от хърватските бизнесмени смятат, че страната далеч не е била подготвена за влизането си в Европейския съюз, което стана факт на 1-ви юли тази година. Според тях корупцията се шири на всяко едно ниво в нея, като тя не е имала време да се подготви за отговарянето на новите изисквания и правила, които организацията е наложила върху й, като към момента в нея цари истински хаос.
Справянето на Хърватия с високите европейски изисквания е важно не само за бизнесмените и търговците, а и за останалите 27 страни-членки в блока. В основата на притесненията е приемането на Румъния и България през 2007г. От тогава насам двете държави продължават да са най-бедните в ЕС, като това засилва съмненията, че тяхното включване е било твърде прибързано. И двете държави продължават да се борят с нестабилното политическо състояние, в което се намират, както и с ширещата се корупция, въпреки непрестанните им опити да абсорбират близо 35 млрд. долара под формата на регионална помощ за развитие.
Служителите в ЕС определиха приемането на Хърватия като символ на продължаващата привлекателност на блока, въпреки сериозната икономическа криза, от която страдат много от неговите страни-членки. Някои анализатори обаче се опасяват, че балканската държава може да задълбочи още повече кризата, принуждавайки правителствата на по-стабилните членки да режат пари от собствените си бюджети, въпреки, че те самите имат проблеми със справянето си с корупцията и дълговата криза.
Много специалисти считат, че от това как ще се справи Хърватия с проблемите си като страна членка на ЕС, ще зависи бъдещето приемане на други страни от региона като Сърбия и Черна гора.
Хърватските анализатори отчитат липса на ентусиазъм сред местното население от членството на страната в ЕС, като според тях то се опасява, че предвид крехкото състояние на икономиката на страната, тя може да бъде залята от продукцията на държави като Германия и Австрия.
Според индекси на Transparency International Хърватия е на 62-ро място по корупция сред 176 държави от целия свят. Въпреки това страната се присъедини към ЕС след като изпълни много по-тежки предварителни условия по приемането, от който и да е друг от до сега приетите членове. Местни анализатори смятат, че хърватската икономика остава неконкурентноспособна, а приватизацията е трябвало да се ускори. Много от тях се опасяват, че корупцията може да доведе до неспособност на държавата да усвои 14- те млрд. евро помощ, които тя ще трябва да получи в периода между 2014 и 2020 г.