Отидете към основна версия

4 997 102

NYT: Западът изчерпва резервите си за доставка на оръжие на Украйна

  • русия-
  • украйна-
  • артилерия-
  • снаряди

Украинците са изстрелвали между 6000 и 7000 артилерийски изстрела на ден в Донбас, каза високопоставен представител на НАТО

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Съединените щати и други страни от НАТО изпитват трудности с намирането на резерви за нови оръжейни доставки за Украйна, пише New York Times.

Нова война в Европа с толкова активно използване на танкове и артилерия изглеждаше немислима за западните политици, а НАТО значително намали арсеналите си през последните десетилетия.

Дори Съединените щати имат само ограничени запаси от оръжията, от които се нуждаят украинците, и Вашингтон не е склонен да отклони ключови оръжия от потенциално проблемни региони като Тайван и Корейския полуостров, където САЩ си съперничат с Китай и Северна Корея.

Сега, девет месеца след началото на войната, поради фундаменталната си неподготвеност за подобни конфликти, Западът отчаяно се опитва да намери начини да снабди Украйна с това, от което се нуждае, и да попълни резервите на НАТО.

В Украйна страните изразходват оръжия и боеприпаси с темпове, невиждани от Втората световна война, отбелязва New York Times.

Според представители на НАТО интензивността на използването на артилерия е потресаваща. В Афганистан силите на НАТО биха могли да използват 300 артилерийски снаряда на ден и да не се тревожат много за противовъздушната отбрана. Украйна изстрелва хиляди изстрели на ден и все още отчаяно се нуждае от противовъздушна отбрана срещу руските ракети и иранските дронове.

"Един ден в Украйна е като месец или повече в Афганистан", каза пред NYT Камил Гранд, експерт по отбраната в Европейския съвет за външни отношения, който доскоро беше помощник генерален секретар на НАТО по инвестициите в отбраната.

Украинците са изстрелвали между 6000 и 7000 артилерийски изстрела на ден в Донбас, каза високопоставен представител на НАТО. Руските войски изстрелват от 40 хиляди до 50 хиляди артилерийски изстрела на ден.

За сравнение, всеки месец в САЩ се произвеждат само 15 хиляди снаряда.

Освен това Западът се затруднява да намери все по-оскъдно оборудване и боеприпаси от съветската ера, които Украйна може да използва сега, включително ракети за противовъздушна отбрана С-300, танкове Т-72 и особено артилерийски снаряди от съветски калибър.

Те се опитват да организират покупки на боеприпаси за Украйна в страни като Южна Корея.

Има дори дискусии за инвестиции на НАТО в стари фабрики в Чешката република, Словакия и България за рестартиране на производството на 152-mm и 122-mm снаряди от съветски калибър за украинската артилерия, до голяма степен все още останала от съветската епоха.

Но тези усилия са изправени пред правни и практически предизвикателства, отбелязва вестникът

Някои европейски държави, като Швейцария и Италия, имат законови ограничения върху доставките на оръжия за воюващите страни.

Освен това малко оръжия на НАТО са сертифицирани да използват боеприпаси, произведени в други страни.

Общо страните от НАТО вече са предоставили на Украйна оръжия на стойност около 40 милиарда долара, което е горе-долу колкото годишния бюджет за отбрана на Франция.

Според друг представител на НАТО малките държави са изчерпали потенциала си, а 20 от 30 от членовете му на практика са го изчерпали. Но останалите 10 все още имат какво да предложат, предположи той, особено по-големите съюзници Франция, Германия, Италия и Нидерландия.

Руснаците също имат свои проблеми със снабдяването. Сега те използват по-малко артилерийски снаряди, но все още имат много от тях, дори ако някои от боеприпасите са стари и по-малко надеждни.

Изправена пред този проблем, Москва също се опитва да увеличи военното производство, пише в своя аналитична статия американският New York Times.

Длъжностни лица във Вашингтон, пише вестникът, настояват, че американската армия все още има достатъчно оборудване, за да продължи да снабдява Украйна и да защитава интересите на САЩ на други места.

"Ангажирани сме да дадем на Украйна това, от което се нуждае на бойното поле", каза Сабрина Сингх, заместник-говорител на Пентагона, този месец, след като обяви доставката на ракети Stinger на Украйна.

Вашингтон също търси по-стари и по-евтини алтернативи, като например доставка на Украйна с големи количества противотанкови ракети TOW вместо модерните Javelin и противовъздушни ракети Hawk вместо по-нови версии.

В същото време официални лица все повече настояват Украйна да бъде по-ефективна и да не изстрелва, например, ракета за 150 000 долара по дрон за 20 000 долара, пише NYT.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 52 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: