Правителствата на всички страни от ЕС днес са одобрили писмено решението за въвеждане на таван на цената на руския суров петрол, транспортиран по море, като таванът е в размер на 60 долара за барел. Това потвърди днес Европейската комисия и заяви, че това проправя пътя и към публикуване на решението в Официалния бюлетин на ЕС и влизането му в сила на 5 декември, предаде Ройтерс.
Мярката е идея на Г-7, а към нея се присъедини и Австралия. Тя съпътства и ембаргото на ЕС върху вноса на транспортируем по море от Русия суров петрол, което също влиза от 5 декември.
"Г-7 и всички страни членки взеха решение, което ще удари приходите на Русия дори още по-силно и ще намали нейната способност да води война в Украйна", се казва в изявление на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, публикувано днес. "Това също така ще ни помогне да стабилизираме глобалните енергийни цени, от което ще се възползват страните по света, които сега се сблъскват с високите цени на петрола", добави тя.
От понеделник ЕС няма да купува никакъв транспортиран по море руски суров петрол, който съставляваше 94 процента от всички доставки на руския суров петрол за 27-те страни от блока, отбелязва Ройтерс, като се позовава на разяснителни указания на ЕС.
ЕС ще спре също така и всякакъв внос от 5 февруари на руски петролни продукти. Относно тези петролни продукти Г-7 ще въведе също таван на цените на по-късен етап, като ще използва точно същия механизъм, като за суровия петрол, поясни ЕС.
От понеделник компаниите за транспорт по море, регистрирани в ЕС, ще могат да транспортират руски суров петрол, само ако той се продава под или на цената от 60 долара за барел, като на всеки два месеца този ценови таван ще се преразглежда, като първо преразглеждане ще има в средата на януари. Целта на това ще бъде да се държи цената на транспортирания по море руски суров петрол поне 5 процента под пазарната цена.
Тъй като ключовите компании за транспорт по море и застрахователните фирми са базирани в страните от Г-7, таванът върху цената ще направи много трудно за Москва да продава петрола си на по-висока цена.
Руски танкери, натоварени с руски суров петрол преди 5 декември, ще бъдат освободени от ценовото ограничение за 45 дни или до 19 януари.
Ако при преразглеждането на ценовия таван има промени в него, то тогава ще има 90-дневна отсрочка, за да се гарантира, че нито един кораб няма да се окаже блокиран в морето с петрол, закупен на неприемлива цена.
Прегледът на ценовия таван е специфичен европейски механизъм, който ще изисква единодушие от 27-те страни членки. След като се договори промяна в ценовия таван, тя ще бъде дискутирана на ниво Г-7, в която влизат и САЩ, Канада, Великобритания и Япония.
ЕС ще забрани застраховането за 90 дни на кораби на трети страни, превозващи руски петрол на цена над тавана, се казва още в разясненията на ЕК относно въвеждането на ценовия таван, допълва ТАСС. А ако кораби под флага на една от страните от ЕС нарушават тавана, то ще бъде наложено наказание, предвидено в националните законодателства на страните членки, се казва още в указанията.