Защо токът в Германия е толкова скъп?

9 Януари, 2025 17:55 2 141 44

  • ток-
  • електричество-
  • германия-
  • ес-
  • цена на тока-
  • въглища-
  • енергетика

Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. Това тежи на потребителите, но най-вече - на слабата икономика.

Защо токът в Германия е толкова скъп? - 1
Снимка: Shutterstock

Новата година започна бурно. Вятърните турбини се въртяха с пълна сила, а и на много места грееше слънце. Резултатът: енергията от възобновяеми източници в Германия достигна 125 процента от потребностите. Това свръхпредлагане доведе дотам, че цените на тока на борсите спаднаха драстично, за часове електроенергията дори беше достигнала нулева цена.

През 2024 година средно 59 процента от потребявания в Германия ток бяха от възобновяеми източници. Но точно през зимата, когато заради сезона е тъмно, а и често е облачно и няма вятър, това ниво няма как да се постига. То бе най-ниско на 12 декември 2024 година, когато само 18 процента от германските потребности за ток бяха покрити от възобновяеми източници. Останалото трябваше да се допълни чрез топлоелектрическите и газовите централи, внесен бе и ток от съседните страни от ЕС. Цената за мегаватчас на Европейската токова борса стигна 936 евро, а обичайно е между 60 и 100.

Цените за домакинствата и за фирмите

Частните домакинства, но и фирмите с дългосрочни договори за доставка на ток почти не забелязват колебанията в цените – те плащат на доставчика си фиксирана цена, която се договаря за определен период.

Но от началото на 2025 година доставчиците трябва да предлагат и динамични тарифи, съобразени с актуалните борсови цени. По този начин клиентите, които потребяват по-големи количества, например за зареждането на електромобили или за ползването на термопомпи, трябва да имат финансов стимул да зареждат тогава, когато цените са по-ниски заради по-голямото предлагане. Но през зимата това е трудно.

Рисковете от динамичните тарифи за доставка на ток

Но дали скоковете в цените на тока се дължат само на това, че в мрежата влиза твърде малко енергия от вятъра или слънцето? Този въпрос междувременно се проучва и от Федералната картелна служба, чиято задача е да се грижи за честната конкуренция. И ако службата установи, че фирмите оказват влияние на цените по непозволени начини – например чрез договорености помежду си, може да наложи глоби.

Председателят на Федералната картелна служба Андреас Мунд обяви, че някои резки увеличения на цените на тока по борсите ще бъдат проверени. Подозрението: енергийните оператори може да не са свързали всички въглищни и газови централи към мрежата, за да повишат умишлено цената заради недостиг на количества.

Но има и друго - тази зима Германия за първи път трябваше да се справи с намален контингент от централи, посочва Мунд, поради което колебанията на цените са били по-скоро очаквани и могат да бъдат наречени "нормален пазарен резултат". Но в името на сигурността ценообразуването ще бъде разгледано много внимателно.

Последствията от края на въглищата и ядрената енергия

Намаленият контингент от централи, за който говори Мунд, се дължи на първо място на намаленото използване на въглища за производство на електроенергия. През 2024 добивът на електроенергия от кафяви въглища намаля с осем процента, при каменните въглища намалението е над 27 процента. От 2015 година насам делът на въглищата, използвани за добив на ток, е намалял почти наполовина, респективно е намалено отделянето на вредни емисии.

Освен това 2024 година бе първата, в която Германия трябваше да се справи без атомна енергия. Последните три ядрени централи, които бяха изключени през 2023 година, осигуряваха шест процента от потреблението.

Вътрешният пазар на ЕС за ток

В ЕС има вътрешен пазар и за електроенергията – държавите трябва да имат полза от най-изгодните условия за производство. Така в часовете с повече ток и вятър Германия е износител, а в тъмните часове е вносител. През 2024 година най-голямото количество закупен ток е било от Франция, която покрива 70 процента от потребностите си с ядрени централи, а те са на разположение през цялата година. На второ и трето място сред доставчиците са Дания и Швеция. Тези три държави доставят много повече ток на Германия, отколкото обратното.

Вносът и износът се ориентират според актуалните цени на Европейската токова борда. Но на цената за потребителите се отразяват и съответните национални данъци и такси. В Германия например 30 процента от цената на тока се образува от планираните разходи за разширяване на електроенергийната мрежа, а още една трета е за данъци и такси.

Какви са цените за тока в Европа

Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.

И в Германия има субсидии, но само за промишлените предприятия. Но особено енергоемките компании се оплакват, че разходите за енергия все още са твърде високи, за да бъдат конкурентоспособни.

Как войната в Украйна се отрази на цените на тока

Ако през 2021 година промишлеността е плащала 12 цента за киловатчас, след нападението на Русия срещу Украйна вече се стига до равнища от над 50 цента. След намалението на данъците и таксите за промишлеността от първи юли 2022 година междувременно цената е 17 цента. Но това е много повече, отколкото плащат предприятията в страните конкуренти. Така например през 2023 година автомобилостроителните компании в Германия са плащали два пъти повече за ток от своите конкуренти в Китай и почти три пъти повече от сходните фирми в САЩ.

Едно от най-настоятелните искания на икономиката в Германия това за намаляване на цените на тока. Канцлерът Олаф Шолц поиска от Европейската комисия страните членки да могат да субсидират цените на тока, най-вече за енергоемките предприятия. Намерения, свързани с намаляване на цената на тока, имат ХДС/ХСС с техния кандидат за канцлер Фридрих Мерц, но яснота по отношение на финансирането на мерките няма. Ясно е, че разширяването на мрежата от възобновяеми източници в следващите години е свързано с високи разходи. Предимството от използването на вятърната и слънчевата енергия ще стане финансово забележимо чак когато инфраструктурата бъде изградена.

Автор: Сабине Кинкарц


Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 21 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    68 14 Отговор
    Отказаха евтиния газ от Русия.

    Коментиран от #4, #11

  • 2 наблюдател

    66 3 Отговор
    Тока е скъп защото Германия не е имала по-идиотско правителство.Благодарете и на Йоската Фишер -едно откровено недоразумение в германската политика.

    Коментиран от #18

  • 3 Пак лъжете

    53 11 Отговор
    В България токът е по-скъп.
  • 4 честен ционист

    20 4 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    Отказаха ги и ги наказаха.
  • 5 Абе Незнам

    46 7 Отговор
    Но при минимална заплата 2500евро дали Немеца ще се стресне че ще плати 150 евро за ток.Ние да му мислим със нашите пършеви заплати.

    Коментиран от #34

  • 6 един

    10 51 Отговор
    Германия си затвори преждевременно ядрените централи надявайки се на ВЕИ-тата и газа с който произвеждаха ел.енергия,мисля че това са причините за скъпия им ток!И за пояснение на първия коментиращ,не Германия отказа газа от Русия,а Русия ги изнудваше като намалии количествата газ преди войната лъжейки че турбините на СП-1 аварирали и пр.!

    Коментиран от #14

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 банкер

    38 3 Отговор
    Тръмп слага край на нулевите емисии за зелена енергия , защото фирмите за тях са задлъжнели с милиарди долари на банките и няма да ги върнат , защото ефекта от нея клони към 0.
  • 9 Шопо

    49 3 Отговор
    Санкциите действат.
    Ако през 2021 година промишлеността е плащала 12 цента за киловатчас, след нападението на Русия срещу Украйна вече се стига до равнища от над 50 цента.
  • 10 Стенли

    19 3 Отговор
    Само съоръжение като павец Чаира може да балансира
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Гост

    20 1 Отговор
    Митичната врачка Теслю пророкува отрицателни цени в Германия,то се оказа само за няколко час за ден.През останалото време 1 евро/квтч.
  • 13 БАНко

    27 6 Отговор
    ТИПИЧНО НАТОВСКА ПРОПАГАНДА !!!! НЕ ОСВОБОЖДАВАНЕТО НА ДОНБАС , ЗАПОРОЖКА И ХЕРСОНСКА ОБЛАСТИ ПРИЧИНАТА , А САНКЦИИТЕ НА УРСУСЪЛА ФОРДОЛНОЛАЙНО И БАЙДЪНЧОВЦИ СРЕЩУ РУСИЯ И СПИРАНЕТО , ОТКАЗА НА РУСКИ ГАЗ И ПЕТРОЛ !!!
  • 14 Само, че

    31 1 Отговор

    До коментар #6 от "един":

    ги затвори по германски. Спряха си АЕЦ, но ги консервираха и ги охраняват. В нашите 1-4 блокове първо пуснаха фирмите за вторични суровини и като стигнаха до реакторите си заминаха. Всичко останало отиде за скрап - турбини, генератори, трансформатори, окабеляване, контролно-измервателна техника...
  • 15 Смешник

    31 4 Отговор
    Защото се оставиха на краварите да взривят Северен поток и се отказаха от евтиния руски газ подкрепяйки фашисткия режим в Киев
  • 16 И пак е наполовина от България

    16 2 Отговор
    Това е необяснимо
  • 17 Заради гадните политици

    32 3 Отговор
    Спряха атомните централи, за да купуват ток от чужбина, много по-скъпо! Акъл та дрънка!
    Спряха евтиният газ от Русия и сега купуват 3-но, 4-но по-скъпо, през две три други страни... Само и само да не се купува от Русия!
    На това му се казва "хубава политика", подобно на всичката българска политика след 1989 г. Всичко, каквото правеха тези, беше съсипване и унищожение. Работа само за собствения им джоб, унищожение на държавата, на армията, на икономиката, на образованието ... на всичко! Е, за какво ни е такава политика и такова управление? Без тях щеше да е многократно по-добре!
  • 18 "Благодарете и на Йоската Фишер"

    21 0 Отговор

    До коментар #2 от "наблюдател":

    ... е хазар. Както Аналена Бербок, Блинкен, Зеленото, Ротшилдовите, печатарите на зелената хартия са хазари...
    Та за това всичко е така. Хазарите работят само за себе си, съсипват всички страни и народи...
  • 19 гост

    21 2 Отговор
    от преди месец сметките станаха безумно високи нямам повече консуматори от обичайното сметките скочиха с над 50% смятам че енергото ги помпа, особено, като вижда че се отоплява с климатици
    Моят съсед не издържа въпреки че даде 10 к лв за климатици сложи едно котле и ръга дърва и въглища казва ,че е три пъти по-евтино догодина и аз ще го последвам предвид, че гласят шоково поскъпване на тока при излизането на свободния пазар

    Коментиран от #21

  • 20 Хейт

    15 1 Отговор
    Питайте Грета Тунберг. Тя много ги разбираше тези работи.
  • 21 Абе само смяна

    23 3 Отговор

    До коментар #19 от "гост":

    на системата!
    Вече това не струва нищо! Даже соца е многократно по-добра система! Тези с техните инфлации, постоянен стрес, слушат само чужденци, а онези само ни унищожават...
    Не е система. Трябва ни нова обществена система - НАРОДНА! Това не става!

    Коментиран от #22, #23, #26

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Който обича соца

    6 22 Отговор

    До коментар #21 от "Абе само смяна":

    да отива в Русия, Китай, С. Корея, Куба, Венецуела, Еритрея. Иди в някоя голяма верига да видиш как българина купува.

    Коментиран от #25

  • 24 Култура Миянко

    8 0 Отговор
    Тока в Германистан е скъп щото швулетата много лесно се манипулират,някой им е казал за неква си Зелена енергия и те са послушни овце ,не поставят под въпрос авторитети и изпълняват.Помните ли кой започна ПСВ и ВСВ ?
  • 25 Баро

    8 0 Отговор

    До коментар #23 от "Който обича соца":

    Ти па отиваш директно в моя цех за Биохрани за домашни любимци -Пусикет.
  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 ТаЙбе Юсеин

    12 0 Отговор
    Кайте честно,като сложите на кантар ,колко от позитивното от Демокрацията дойде тук и колко от негативните неща като процент?
  • 28 Даааам

    5 1 Отговор
    Ами това е доказателство, че санкциите работят.
  • 29 Еколог

    9 0 Отговор
    Боже Сабине , колко си секси! Представям си те! Веганка си! Тежиш 43 кг. с дрехите! Живееш в един килер за който не плащаш наем защото хазяйката ти е Зелена! Разбира се не се отопляваш , защото няма гаранция че енергията е зелена1
  • 30 ами

    4 0 Отговор
    цената в България за миналата година е 14 евроцента илри 28 ст за киловат

    Коментиран от #31

  • 31 оня с коня

    2 4 Отговор

    До коментар #30 от "ами":

    В твоята измислена Русофилска БГ токът може и да е 28 ст/квч,но в моята Демокр. България е Дневна- 24 ст,нощна - 14ст. или средно както пише в статията - 20ст/квч.

    Коментиран от #36, #44

  • 32 ганю

    4 1 Отговор
    става евтино с атомна енергия тец и вец ,а не с вятърни простотии
    е това е вятър раБОТА
  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Много си ...

    1 1 Отговор

    До коментар #5 от "Абе Незнам":

    Проззз . 2500 евро и данъци 30-40% . Ами най-големия разход за наем или ипотека от бюджета на всеки май забравяш? Храна , други бинови сметки застраховки,разход автомобил....
    С тези 2500 евро и гладен и на студено ще стоиш с ток средно 40 евро цента или грубо 80стотинки за киловат.
  • 35 От чужбина

    4 2 Отговор
    Нормално е да е скъпа енергията в момент когато им голямо търсене, а няма налични производствени мощности. Реално погледнато няма лошо в ползването на слънчева и вятърна енергия, но на това НЕ може да се разчита в студени и облачни дни. Отделно Германия си спря атомните централи и като капак спря и вноса на евтиния руски газ. Явно намесата на политиката в бизнеса НЕ дава добри резултати. От чисто техническа гледна точка логиката е проста. Сигурна ел.енергия се произвежда от атомни, въглищни и газови централи. Това е така, защото ние, хората контролираме кога и колко да произведем и го правим в зависимост от нуждите ни. Намесват се обаче политиците и казват - Въглищата са мръсни, газа е недемократичен, АЕЦ е опасен, призоваваме ви да стоите на студено! Това което не разбирам е - Толкова ли са им прости и неграмотни политиците? Ами, че те излизат по-прости и от нашите политици! Или просто са продажни и се подчиняват на други. Защо продължават по медиите да споменават, че Русия ползвала газа като оръжие и/или за шантаж? Ами ако е или ако беше така ЗАЩО не купувахте втечнен газ още когато ползвахте тръбния руски газ?
  • 36 ами

    1 0 Отговор

    До коментар #31 от "оня с коня":

    дневната е 16 часа, нощната - 8 часа...айде смятай колко е средната. Фактурата ми на село е за 1 кв дневна и е 28 ст

    Коментиран от #37, #40, #41

  • 37 От чужбина

    1 1 Отговор

    До коментар #36 от "ами":

    Ако харчиш САМО по едната тарифа... колко е средната? Ами естествено, че т.нар "средна" е различна в зависимост по коя тарифа колко е похарчено. И да ви светна - в бъдеще няма да има "нощна" тарифа. Може да има евтина и скъпа или ниска и висока...както искате я наречете. При мен евтината тарифа е ПРЕЗ ДЕНЯ. Логиката е, че през деня се произважда повече ток от фотоволтаиците. През нощта без значение дали е зима или лято фотоволтаиците НЕ произвеждат нищо.
  • 38 безпартиен

    1 0 Отговор
    Токът е скъп защото ИСТИНСКИТЕ ГЕРМАНЦИ И ИСТИНСКАТА ГЕРМАНИЯ СВЪРШИХА НА 9 МАЙ 1945 г.!!!
  • 39 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 42 СТОЕНЧО

    0 0 Отговор
    Лъжи, лъжи и пак ... лъжи!
  • 43 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 44 Оня с катъра изотзад

    1 0 Отговор

    До коментар #31 от "оня с коня":

    Ако всичко мине нормално и битовите потребители бъдат изхвърлени на пазара от юли месец, цената ти за киловат час ще стане като в Германия а вероятно и повече. Минимум Х2 или по-скоро сегашната х3
    Погледни цените на борсата в БГ - средната цена се върти около 30 стнки за киловат час.
    Като и сложиш пренос, достъп и ДДС отива към 60 и нагоре стинки за киловат.
    Много салам има още да изядеш докато поумнееш. А дано ама надали. Рядко срещам толкова умен като теб - дори сред ромите...
Новини по държави: