Отидете към основна версия

8 220 98

Ню Йорк Таймс: Русия е произвеждала крилати ракети въпреки санкциите

  • русия-
  • крилати ракети-
  • санкции-
  • украйна-
  • война

Крилатите ракети, изстреляни от Русия по украинската инфраструктура в края на ноември, са произведени месеци след влизането в сила на санкциите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Разследващи оръжейни експерти от организацията "Конфликт армамънт рисърч" са установили, че поне една от руските крилати ракети, използвани в атаките срещу Украйна на 23 ноември, е била произведена през последните три месеца, съобщи в. "Ню Йорк Таймс".

Според вчерашния доклад на групата разследващи, някои от крилатите ракети, изстреляни от Русия по украинската инфраструктура в края на ноември, са произведени месеци след влизането в сила на санкциите, които Западът наложи на Москва, за да я лиши от необходимите компоненти за направата им.

Специалистите от базираната във Великобритания независима организация за идентифициране на оръжия, използвани във военни конфликти, са анализирали отломки от ракети, поразили украинската столица Киев. Маркировките по тях са показали, че една е била направена през лятото, а друга - след септември.

Според член на екипа, фактът, че Русия продължава да произвежда модерни крилати ракети като Х-101, е доказателство, че тя намира начин да се снабдява с полупроводници и други необходими за направата им материали или има значителни запаси отпреди началото на войната.

При четири предишни посещения на екип на "Конфликт армамънт рисърч" в Киев беше установено, че оборудване като криптирани радиоприемници и лазерни далекомери също е сглобявано с полупроводници, дошли от Запада.

Дали Русия започва да изчерпва старите си наличности от крилати ракети не може да се каже, посочва "Ню Йорк Таймс". Армиите обикновено първо използват при бойни действия по-старо въоръжение преди да преминат към наскоро произведено.

На 23 ноември - деня на обстрела по Киев, министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви пред журналисти, че производството на оръжие в Русия е било "значително ограничено" и на нея ще ѝ бъде трудно да го поднови в кратък срок, "заради търговските санкции, наложени върху микрочипове и други елементи".

Ръководителят на екипа разследващи от "Конфликт армамънт рисърч" Деймиън Сплийтърс смята, че е трудно да се каже дали Русия изпитва недостиг на въоръжение.

"Такива твърдения се чуват още от април. Посочваме единствено, че крилатите ракети са произведени наскоро, което може да е белег за това, но не и категорично доказателство", подчертава Сплийтърс, цитиран от "Ню Йорк таймс".

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 29 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: