Отлагането на посещението на американския държавен секретар Антъни Блинкен в Китай заради метеорологичен балон на КНР във въздушното пространство на САЩ беше ценна възможност за подобряване на двустранните отношения преди „хаоса“ на президентската предизборна кампания, която скоро ще започне в САЩ. Това съобщи китайският вестник Global Times, позовавайки се на мненията на местни експерти.
„САЩ надуват ситуацията с балона, вече на ново ниво, допринасяйки за т.нар. „китайска заплаха““, се подчертава в статията по повод отношенията между двете страни.
По-специално, вестникът цитира мнението на Лу Сянг, американски политолог от Китайската академия за социални науки, който казва, че Пекин и Вашингтон „трябва да се възползват от възможността, защото все още има шанс за подобряване на отношенията, преди САЩ да се гмурнат в хаос с началото на президентските избори". Стабилизирането на китайско-американските отношения е от полза не само за САЩ и Китай, но и „отговаря на очакванията на международната общност“.
Китайски експерти, цитирани от изданието, смятат, че американските власти "трябва да бъдат по-искрени по отношение на нормализиране на отношенията с Китай, вместо да прибягват до провокативни мерки, особено след като снимката с китайския бял балон беше публикувана на първа страница в медиите в САЩ и в някои други западни страни".
„Икономическото възстановяване не е единственият случай, когато САЩ се нуждаят от Китай", пишат авторите на вестника. „Анализаторите отбелязват, че администрацията на американския президент Джо Байдън е заинтересована да преговаря с Китай по множество въпроси, включително руско-украинския военен конфликт, междуармейско сътрудничество, както и по въпроса за климата.
В статията се отбелязва, че миналогодишното посещение на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван доведе до замразяването на някои канали за насърчаване на диалога между двете страни. „Според експертите, няма нищо странно и необичайно в това, че САЩ, в името на разменните монети в преговорите, са приложили старите си трикове, оказвайки максимален натиск върху Китай преди евентуални контакти на високо ниво“, се казва в съобщението.
Белият дом се опитва да ограничи развитието на Китай
Авторите на публикацията напомнят, че Пентагонът, а след него и американските медии, всъщност обвиниха КНР в шпионаж, без да имат достатъчно основания за това. Така Белият дом „предприема все по-интензивни действия за сдържане на Китай“.
Сред областите, в които Вашингтон се стреми да създаде пречки за Пекин, в статията се споменават националната отбрана, науката и технологиите и външнополитическите дейности. Освен това САЩ, както беше отбелязано, се опитват да манипулират такива важни за Китай теми като тайванския въпрос.
"САЩ са изправени пред проблем: как да балансират стратегическите си цели и вътрешните нужди от практическо естество. Тяхната политика за сдържане на Китай е по-скоро игра с отрицателна сума, а не игра с нулева сума", подчерта Лу Сянг. „Опитвайки се да навредят на Китай, Щатите се стрелят в крака."
Както уточни колегата му от Института по международни отношения към Китайския университет по външни работи професор Ли Хайдонг, поддържането на контакти на високо ниво е от съществено значение за подобряване на двустранните отношения. „След положителните изявления, направени от лидерите на двете страни, Вашингтон изпраща към Пекин изключително хаотични сигнали, както и постоянно предприема стъпки, които допълнително застрашават двустранните връзки, внасяйки несигурност в тях“, каза той.
Според експерта, Китай има „свой списък от въпроси, които би искал да обсъди с Вашингтон“. На първо място, това е проблемът на Тайван. Ли Хайдонг каза, че предвид „все още осезаемата вреда на китайско-американските отношения“, причинена от посещението на Пелоси на острова миналата година, администрацията на Байдън трябва „убедително да изпълни собствените си обещания“ и да елиминира риска от повторение на подобни скандални събития.
Според експерта, ако новият председател на долната камара на Конгреса на САЩ Кевин Маккарти направи подобна провокация и посети Тайпе, това може да доведе до „препятствие пред по-нататъшното развитие на отношенията между Китай и САЩ“.