Двадесет и седем спасително-издирвателни екипа са мобилизирани за участие в издирвателните операции в Турция, съобщи днес в "Туитър" еврокомисарят по управление на кризите, Янез Ленарчич, предаде ДПА.
Той коментира, че ЕС показва по най-добрия начин какво означава европейската солидарност.
Екипите са от 19 различни страни, в това число и страни, които са със статут на кандидати за членство като Черна гора и Албания. Те са съставени от 1150 спасители и 70 спасителни кучета.
САЩ вече изпрати първи спасителни екипи в Турция, включващи близо 100 пожарникари от района на Лос Анджелис, както и инженери, заедно с 6 обучени кучета.
Руски спасителни екипи от министерството на извънредните ситуации бяха изпратени пък в Сирия. Русия прати и 300 от позиционираните в страната руски военнослужещи да помагат в разчистването на отломките и да търсят евентуални оцелели. Руската армия обособи и пунктове за раздаване на хуманитарна помощ. Русия предложи и помощ на Турция, която бе приета.
Израелската армия изпрати спасително-издирвателен екип от 150 души, инженери, медици и други хуманитарни работници в Турция. Израелският премиер Бенямин Нетаняху одобри изпращането на помощ и за Сирия.
Великобритания изпрати 76 спасители с оборудване и обучени кучета, както и екип за спешна медицинска помощ в Турция. Лондон каза, че е в контакт и с ООН относно оказване на подкрепа за жертвите в Сирия.
Помощи под формата на спасители, военнослужещи, медици и специално обучени кучета изпратиха и Южна Корея, Пакистан, Индия, Тайван, Швейцария, Япония, Сърбия, Молдова, Йордания, Мексико, като приблизителната обща бройка на спасителите и други експерти е близо 500 души.
Нова Зеландия обеща 632 000 долара на турския Червен полумесец и 316 000 долара на сирийския Червен полумесец. Китайският Червен кръст предоставя на турския Червен полумесец и на сирийския Червен полумесец по 200 000 долара.
Редица страни обещаха хуманитарна помощ, оборудване, медицинска помощ, помощ от психолози, палатки, одеяла, храни.