Отидете към основна версия

1 272 10

България и Аржентина укрепват антарктическото си сътрудничество с пристигането на първия български кораб, плаващ за Антарктида

  • българия-
  • аржентина -
  • антарктическо сътрудничество -
  • български кораб-
  • антарктида

По повод пристигането на българския кораб в Аржентина на 27 януари в Професионалния съвет по икономически науки на Буенос Айрес се състоя семинар на тема „Разкази за една историческа експедиция – България на Антарктида“

Снимка: Посолство на Аржентина в България

Аржентина и България потвърдиха отличното ниво на двустранните отношения и тясното антарктическо сътрудничество, което съществува между двете страни с различни събития, проведени по повод скорошното пристигане в нашата страна и последвалото отплаване на първия български изследователски кораб на Военноморското училище „Н. Й. Вапцаров“ - "Св. св. Кирил и Методий", който ще участва в експедиция до Антарктида.


По повод пристигането на българския кораб в Аржентина на 27 януари в Професионалния съвет по икономически науки на Буенос Айрес се състоя семинар на тема „Разкази за една историческа експедиция – България на Антарктида“, организиран от Министерството на външните работи, международната търговия и вероизповеданията, посолството на България в Аржентина и Българския антарктическия институт. На събитието присъстваха посланиците на двете страни, Н. Пр. Алфредо Атанасоф и Н. Пр. Стоян Михайлов, Секретарят по въпросите на Малвинските острови, Антарктида и Южния Атлантик Гийермо Кармона, Националният директор по антарктическата външна политика на Външното министерство министър Фаусто Лопес Крозе и изследователи от Антарктическия институт на европейската страна.


Атанасоф заяви, че "е невъзможно да се направи представяне на антарктическото сътрудничество между Аржентина и България, без да се обърне внимание на двустранните отношения между двете страни. И ако говорим за двустранни отношения, трябва да се върнем назад в историята, не само към българските експедиции до Антарктида, но и към останалите връзки, които обединяват Аржентина и България вече цял век, тъй като антарктическото сътрудничество стана възможно благодарение на историята на приятелството между нашите страни. Аржентина беше първата държава в Латинска Америка, която установи дипломатически отношения с България, които през 2021 г. отбелязаха 90 години."
От своя страна Кармона изрази "задоволството си от провеждането на този семинар, който изтъква значението на историческото антарктическо сътрудничество между Аржентина и България, което беше засилено и укрепено с подписването на Споразумението за антарктическо сътрудничество през 2022 г. За нас е удоволствие да провеждаме съвместни действия по линия на логистичното подпомагане, за да може България да изпълни своите антарктически цели, както и да споделяме научни изследвания, които се надяваме да бъдат подкрепени.“


На 4 февруари във военноморската база в Мар дел Плата се проведе пресконференция за изпращането на кораба, който отплава за българската антарктическа база "Свети Климент Охридски". В събитието взеха участие посланиците Атанасоф и Михайлов, Началникът на кабинета на Секретариата по въпросите на Малвинските острови, Антарктида и Южния Атлантик Хорхе Поблет, който представляваше Външното министерство, началникът на Българското военноморско училище и командир на полярния кораб флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров и генералният директор по образованието на аржентинския флот контраадмирал Марсело Тарапов.


Поблет подчерта "важността на подписаното миналата година Междуинституционално споразумение за сътрудничество по въпросите на Антарктика, тъй като то представлява приемственост в ползотворните отношения между двете страни, като се фокусира върху разширяването на съвместните научни дейности и установяването на разумна и балансирана рамка за предоставяне на услуги и логистична помощ. То също така насърчава консултациите по въпроси от общ интерес в политическата, научната, техническата, екологичната и логистичната област в рамките на системата на Договора за Антарктика".


Следва да се отбележи, че през 2022 г. се навършиха 30 години от двустранното антарктическо сътрудничество между Аржентина и България. В този контекст се откроява посещението на секретаря по въпросите на Малвините, Антарктика и Южния Атлантик Гилермо Кармона в България през февруари същата година, където той и директорът на Българския антарктически институт Христо Пимпирев подписаха подновяването на Споразумение за сътрудничество по въпросите на Антарктика, първоначално подписано през 2006 г. и действащо в продължение на 15 години.

Източник: Министерството на външните работи, международната търговия и вероизповеданията на Аржентина, / Посолство на Аржентина в България

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: