Отидете към основна версия

6 133 288

Ще достави ли Китай смъртоносни оръжия на Русия за войната в Украйна?

  • войната в украйна-
  • китай

Възможните оръжия, които Пекин може да предостави на Москва, включват средства за електронна война, борба с подводници, дронове и системи с изкуствен интелект

Доставката на оръжие от Китай за Русия, за възможността за която предупредиха високопоставени американски служители , все още не е извършена. В това са сигурни експерти от различни страни, които говориха по време на изслушванията в подкомисията по отбрана и сигурност на Европейския парламент, които се проведоха на 1 март. Освен това, според експерти, не е известно на какво ниво се обсъжда тази тема в Китай, съобщи "Дойче веле" .

Възможните оръжия, които Пекин може да предостави на Москва, включват електронна война, борба с подводници, дронове и системи с изкуствен интелект, каза Ева Пейшова от Центъра за сигурност, дипломация и стратегия към Брюкселското училище по мениджмънт. „Но, разбира се, Китай ще го направи само ако технологичното предимство се запази в негова полза“, пояснява тя.

В Брюксел се фокусираха върху нарастващото военно сътрудничество между Русия и Китай. От началото на пълномащабното нахлуване в Украйна Москва се опитва да засили връзките си със страни, които не я осъждат за нахлуването. Сред тях е Китай, чиято позиция в този конфликт според наблюдатели остава двусмислена. Как ще се развият руско-китайските отношения в разгара на войната в Украйна?

Имаше възходи и падения в дългогодишните отношения в областта на отбраната между Москва и Пекин, припомни Мея Новенс, анализатор в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон. Въпреки това Китай и Руската федерация подписаха споразумение за партньорство без граници, провеждат съвместни военни маневри, сътрудничат си в областта на търговията с оръжия, научноизследователската и развойната дейност в областта на отбраната , а вероятно и в областта на хибридната война.

„Смятам обаче, че би било грешка да разглеждаме тази връзка като равноправно партньорство", каза Ноуенс, „Също така смятам, че е грешка да приемем, че има пълно доверие между тях и че тази връзка е съюз“. Според нея те служат на стратегическите интереси на Пекин в по-широкия контекст на конкуренцията със САЩ.

Тази връзка, каза Ноуенс, е опетнена от кражбата на военни технологии от Русия от Китай. Според самите руснаци тази практика била много разпространена. Така през 2019 г., според експерта, Москва съобщи, че от 2002 г. насам са регистрирани повече от 500 подобни нарушения и че Китай е копирал руски самолетни двигатели, самолети, системи за противовъздушна отбрана, преносими системи за противовъздушна отбрана и земя-земя въздушни ракети.

Никога не е имало пълно доверие между Москва и Пекин, Александър Габуев, старши сътрудник във Фондацията за международен мир Карнеги, се съгласи с колегата си: „Техните интереси се припокриват в много отношения, те имат общ враг, но има колебание от страна на Русия.

Войната в Украйна се превърна в организиращ принцип в руската вътрешна и външна политика, убеден е Габуев: „Всичко, което помага на Русия да продължи войната , независимо дали става въпрос за получаване на военни материали, оръжия, снаряди или икономически отношения, които позволяват на режима на Путин да остане на повърхността и попълване на военния бюджет, се смята за благо за Русия. Освен това Москва, според експерта, търси начини да отмъсти на НАТО и Вашингтон за военната помощ на Украйна и един от тях е укрепването на Китай, основният враг на САЩ.

Освен това, според Габуев, все повече висши служители в Москва са убедени, че колкото по-силен е Китай на световната сцена, толкова по-добре за Русия. Следователно сега Руската федерация е готова да предостави най-модерните си видове оръжия: тя достави на Китай системата за противовъздушна отбрана С-400 и вероятно ще достави С-500, смята той. И заявява, че КНР е постигнала значителен напредък в много съвременни разработки, включително БЛА, но все още има нещо, което може да получи от Руската федерация.

Според предвоенните руски оценки, добави Габуев, прозорецът на възможностите на китайския пазар за Москва ще бъде отворен още десет години: „Мисля, че след това Китай ще може или да копира и да се учи, или да развива свои собствени проекти ."

Доставянето на смъртоносни оръжия на Русия би било отклонение на Пекин от официално декларираната му позиция и би попречило на желанието му да стане посредник в този конфликт, сигурен е Ноуенс. "Не мисля, че в името на тези отношения и подкрепа за Русия Китай е готов да пожертва собствената си стратегическа позиция. Има граници на това, което Пекин може да пожертва и какво да предостави на Москва. Мисля, че ще има дискусия в Китай за това какво представлява Русия след Путин и как Китай може да ѝ повлияе“, прогнозира тя.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 27 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания