Отидете към основна версия

1 141 11

ЕС ще организира съвместни военноморски учения на фона на нарастващите заплахи за морската сигурност

  • северен поток-
  • балтийско море-
  • русия-
  • флот

Енергийната инфраструктура буди особена загриженост, тъй като Европа разширява използването на терминали за втечнен природен газ, за да замени руския тръбопроводен газ, и бързо изгражда офшорни вятърни паркове

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Европейският съюз иска да проведе съвместни военноморски учения като част от плановете да засили сигурността на критичната инфраструктура в морето, каза еврокомисарят по околната среда Виргиниюс Синкявичюс, цитиран от Ройтерс, съобщава БТА.

Безпокойството от заплахите за сигурността на морската инфраструктура в Европа се засили след атаките срещу "Северен поток" през септември, след които започна изливане на природен газ в Балтийско море.

ЕС ще публикува днес обновена стратегия за морската сигурност, очертаваща плановете за провеждане на годишни военноморски учения в ЕС и координира действията на страните за защита на газопроводите, подводните кабели за пренос на данни, крайбрежните вятърни паркове и друга критична морска инфраструктура.

Еврокомисарят по околната среда, океаните и рибарството пред Ройтерс, че такива планове са се обсъждали още преди взривовете на "Северен поток", но заради тях вниманието върху подобна стратегия се е изострило.

"След това за страните в съюза стана съвсем ясно, че трябва да продължаваме да засилваме сътрудничеството си, да изграждаме способности, да сме сигурни, че критичната ни инфраструктура е по-добре защитена", каза той.

Планът на ЕС предвижда засилване на сътрудничеството между ЕС и НАТО, да увеличи броя на крайбрежните патрули и да подобри обмена на данни между страните за по-ранното установяване на заплахи - например чрез сателитни програми на ЕС за засичане на неидентифицирани плавателни съдове. Синкявичюс заяви също, че равнището на заплаха се повишава.

Енергийната инфраструктура буди особена загриженост, тъй като Европа разширява използването на терминали за втечнен природен газ, за да замени руския тръбопроводен газ, и бързо изгражда офшорни вятърни паркове.

Миналия месец край офшорен вятърен парк в Северно море беше открит руски кораб, което според Нидерландия е част от опитите на Москва да получи разузнавателна информация за саботаж на инфраструктурата.

Подобреното наблюдение на морските райони трябва също така да помогне на държавите да следят състоянието и да реагират при влошаване на околната среда, както и на последиците от изменението на климата, като например повишаване на морското равнище.

Властите в Швеция, Германия и Дания разследват взривовете по тръбопроводите "Северен поток", изградени за доставка на руски газ за Европа. Те заявиха, че експлозиите са били умишлени, но не посочиха кой може да е отговорен за тях.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: