Турул, една скъпа на унгарците птица бе заменена от украинския тризъбец - след тази подмяна на символи унгарската общност в Западна Украйна се страхува да не стане косвена жертва на позицията на унгарския премиер Виктор Орбан, смятана за "проруска".
До октомври средновековният замък, разположен на вулканичен хълм в Мукачево, в мултиетническия район на Закарпатието, гордо излагаше на показ статуя на турул, една птица, която е смесица между орел и сокол. Статуята на това създание от унгарската митология обаче беше демонтирана от кмета на населеното място Андрий Балога, който съзря в него "шовинистична реликва, чието място е в музея". Същото казва 34-годишният кмет и за унгарските знамена, украсяващи общинските сгради. Градоначалникът се позовава на неотдавнашен указ, който предвижда тяхното отстраняване.
Всичко това притеснява живеещите на тази територия над 100 000 унгарци, които там са географски по-близо до Будапеща, отколкото до Киев. Територията е принадлежала на Австро-Унгарската империя до нейното поражение през Първата световна война.
"Граждани втора категория"
„Това е чиста провокация“, възмущава се деканът на двуезичния факултет в Ужгородския университет Шандор Шпеник. „Как да приемем, че се изправяме едни срещу други по време на война“, пита той, като казва, че „в ежедневието няма напрежение“.
От друга страна обаче, по думите му, "в Будапеща също има изказвания, каквито не трябва да се правят в този момент".
Деканът дава за пример двусмислената позиция на унгарския премиер националист Виктор Орбан, чиято страна, членка на Европейския съюз, гласува за санкции срещу Русия, но премиерът постоянно ги критикува и отказва да изпраща оръжия или да прекъсва връзките си с Владимир Путин.
Подобно отношение е сочено за „проруско“ от украински патриоти като Андрий Балога, който подозира, че чрез тази носталгия по „Велика Унгария“ Унгария цели да си върне Закарпатието в случай на поражение на Киев от Москва.
Спорът между двете страни не е нов и дипломатическите отношения бяха обтегнати още преди инвазията, тъй като Украйна прие поредица от противоречиви закони от 2017 г. насам.
Украинският език вече е задължителен на матурите и скоро ще бъде такъв за поне 20 процента от учебните занятия - мерки, които предизвика гнева на унгарското правителство, което поради това се противопоставя на сближаването на съседа си с НАТО.
„Чувстваме се граждани втора категория“, оплаква се Пал Попович, учител в гимназията „Ференц Ракоци“ в Мукачево, която е една от около стоте учебни заведения, предоставящи обучение изключително на унгарски език.
Негативен образ
Със своите коридори, украсени с портрети на унгарски исторически личности, сградата е изцяло преустроена със средства, осигурени от Будапеща, какъвто е случаят с много други училища от този тип.
„Искаме уважение“, казва учителят, укриващ се в мазето на училището по време на поредната въздушна тревога. „В крайна сметка ние се борим като всички наши съграждани срещу руската инвазия“, допълва той.
Освен това Виктор Орбан изрази съжаление, че унгарците от Украйна са били мобилизирани и „умират със стотици“ на фронта. Но Орбан така и не даде доказателства в подкрепа на това свое твърдение.
Пекарят Жолт Ладани не се е поколеба да замине на фронта въпреки 50-годишната си възраст. Той е заявил пред другарите си, че е роден тук и никога не би си помислил да отиде другаде, имайки предвид всички, които са преминали границата, за да избегнат наборната служба.
Жител на Ужгород, най-големият град в Закарпатието, Жолт Ладани не разбира защо Орбан не изпраща оръжие на Украйна.
Това е политика, която дискредитира образа на унгарците в украинските медии, казва Каролина Дарчи, говорителка на местната унгарска партия - Унгарската културна асоциация на Закарпатието. „В коментарите под статиите вече може да се прочете, че унгарците трябва да бъдат депортирани в Будапеща“, казва тя.
Председателят на местния общински съвет Володимир Чубирко обаче иска да успокои нещата. „Недопустимо е да преследваме нашите граждани от унгарски произход заради позиция на правителството на Орбан, която не споделяме“, каза той пред АФП, обещавайки да „запази мира“ между общностите.
Източник: БТА