Отидете към основна версия

7 Април, 2023 12:07, обновена 7 Април, 2023 12:07 823 0

Радиостанция "Гласът на жените" в Афганистан отново е в ефир

  • афганистан-
  • талибани-
  • радио садя банован-
  • гласът на жените-
  • провинция бадахшан

Радио Садя Банован, което в превод от дари означава "Гласът на жените", се излъчва от 10 години в провинция Бадахшан и е единствената радиостанция в Афганистан, ръководена от жени. За нея работят осем души, включително шест жени

Снимка: Twitter

Управлявана от жени радиостанция в Североизточен Афганистан възобнови излъчването си, след като бе спряна от властите за една седмица заради пускането на музика по време на свещения месец рамазан, съобщиха представителка на талибанските власти и директорката на станцията, цитирани от Асошиейтед прес.

Радио Садя Банован, което в превод от дари означава "Гласът на жените", се излъчва от 10 години в провинция Бадахшан и е единствената радиостанция в Афганистан, ръководена от жени. За нея работят осем души, включително шест жени.

Музудин Ахмади, директор на департамент "Информация и култура" в Бадахшан, заяви, че на радиостанцията е било разрешено вчера да възобнови дейността си, след като се е подчинила на "законите и разпоредбите на (групировката) Ислямска държава" и се е съгласила да спре да излъчва музика.

Директорката на радиото Наджа Сорош заяви, че след като станцията е "поела ангажимент пред служителите в отдела за информация и култура, те отключили вратата на централата на радиото" и то възобновило дейността си. Афганистанската комисия за безопасност на журналистите – организация, защитаваща свободата на печата и посредничила за повторното отваряне на радиостанцията - приветства възобновяването на излъчването ѝ.

Много журналисти в Афганистан загубиха работата си, след като талибаните взеха властта през август 2021 г. Според Асоциацията на афганистанските независими журналисти медиите са били закрити заради липса на средства или защото журналистите са напуснали страната.

Талибанските власти забраниха на жените да работят в повечето сфери и да учат след шести клас, както и да посещават университет. Музиката обаче не е официално забранена. По време на предишното управление на талибаните в края на 90-те години на миналия век повечето телевизии, радиа и вестници бяха спрени, отбелязва АП.

Източник: Асошиейтед Прес

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: