Непосредствено преди да замине за Китай германският външен министър Аналена Бербок обяви, че иска да превърне войната в Украйна в тема за обсъждане и на разговорите с Пекин. "Каква роля ще поеме Китай с влиянието си върху Русия, ще има последици за цяла Европа и за нашите отношения с Китай", подчерта тя. По думите на Бербок Китай има специална отговорност като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН.
Говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин също обяви в Пекин в сряда, че освен двустранните отношения и отношенията с Европейския съюз, международни и регионални проблемни точки също ще бъдат точки за обсъждане. И според Пекин разговорите вероятно ще се съсредоточат върху войната в Украйна.
Пътуването на Бербок идва обаче и на фона на продължаващите последици от противоречивите изказвания на френския президент Емануел Макрон за САЩ и Тайван.
По време на посещението си Бербок ще "подчертае общото европейско убеждение, че едностранна промяна на статуквото в Тайванския проток, и особено военна ескалация, би била неприемлива", се казва в съобщение за медиите, публикувано снощи преди заминаването ѝ.
Но дали това наистина е "общото европейско убеждение", задава въпрос Politico. В сряда Макрон настоя, че "позицията на Франция и на Европа е една и съща по отношение на Тайван, ние сме за статуквото". Но има и разлика между позициите на Бербок и Макрон: Докато Бербок заяви, че Европа се противопоставя на "едностранна промяна на статуквото", Макрон каза, че Европа защитава "политиката на единен Китай и търсенето на мирно уреждане на въпроса" - което предполага, че има какво да се урежда.
След Китай Бербок ще отлети за Южна Корея и Япония.