Министрите на енергетиката, на климата и околната среда на страните от Г-7 се събраха в Сапоро, в Северна Япония за последни преговори, в края на които техните изявления относно спешните мерки в борбата с климатичните промени ще бъдат внимателно наблюдавани, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
В проект на финализиране е изявлението от срещата и то изпраща положителен сигнал, заяви френската министърка на енергийния преход Аниес Пание-Рюнаше. Тя подчерта, че за първи път Г-7 казва, че трябва да се ускори излизането от всички енергии, които са базирани на изкопаеми горива, когато към тях няма и механизми за улавяне и складиране на техните емисии от въглероден диоксид. Според министърката това е значителен напредък и министрите на Г-7 искат подобна риторика да бъде възприета и от Г-20, и от международната конференция за климата КОП-28.
Срещата се провежда при закрити врата. Тя продължава и утре. Миналата година на срещата на Г-7 в Германия страните поставиха обща цел за постигане на пълно или предоминиращо декарбонизирано снабдяване с електричество до 2035 г.
Същевременно Япония и Турция се споразумяха в кулоарите на срещата да сътрудничат в развитието на геотермалната енергия - един от източниците на енергия, на които е богат японският архипелаг заради вулканите на него, предаде Асошиейтед прес.
Съгласно договорката двете страни ще си сътрудничат в изследователската и развойната дейност, в обмена на информации и в постигането на напредък по геотермални проекти в САК, Япония и в други страни.
Япония и САЩ искат да изнасят геотермални технологии. Японски компании участват в съвместен проект за изграждане на най-голямата геотермална енергийна станция на остров Суматра в Индонезия с капацитет от 320 гигавата.