Външният министър на Украйна изрази съмнения в понеделник, 17 април, относно усилията за постигане на мир във войната на страната му с Русия, като каза по време на посещение в Ирак, че Москва "иска война".
Визитата на Дмитро Кулеба е първото посещение в Багдад на украински външен министър от 11 години, пише Kyivpost.
Това се случва, след като руският външен министър Сергей Лавров посети иракската столица през февруари, година след като Русия нахлу в съседката.
На съвместна пресконференция иракският външен министър Фуад Хюсеин каза, че Багдад е готов да "помогне на двете страни първо да постигнат прекратяване на огъня, а след това да започнат дискусии".
Кулеба обаче не изглеждаше убеден, че усилията за мир ще успеят.
"Русия търси война. И това е най-голямата пречка, най-голямото препятствие по пътя към мира", каза той пред репортери.
"Не се държите така, когато искате мир. Така че каквото и да казват руски официални лица... днес Русия иска война", каза Кулеба.
„Нужно е Русия да се съгласи с един много прост факт: тя трябва да спре войната и да се оттегли от територията на Украйна. Това ще даде пространство на дипломацията.“
Офертите за посредничество в украинско-руския конфликт се умножиха през последните седмици.
В неделя в Абу Даби бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва каза, че е обсъдил съвместно посредничество с Китай и Обединените арабски емирства и обвини Съединените щати и Европа в удължаване на конфликта.
В събота офисът на френския президент Еманюел Макрон заяви в изявление, че той е "обсъдил следващите стъпки в организирането на мирна среща на върха" с президента на Украйна Володимир Зеленски.
Комитетът за национална сигурност на Казахстан в момента разследва 10 наказателни дела относно предполагаемо участие на негови граждани във войната на Русия срещу Украйна.
През 2021 г. и 2022 г. Ирак посредничи в няколко кръга преговори между официални лица от регионалните съперници Саудитска Арабия и Иран.
Миналия месец Рияд и Техеран обявиха в Китай, че ще възобновят дипломатическите връзки, прекъснати през 2016 г.
Хюсеин каза в понеделник за Украйна и Русия: "Когато двете страни са убедени, че диалогът е необходим, Багдад ще бъде в услуга и на двете."
Ирак поддържа добри икономически връзки както с Киев, така и с Москва и възприе неутрална позиция, след като Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г.
Докато си осигури подкрепа сред Запада, Украйна е на мисия да засили дипломатическата подкрепа сред развиващите се страни, особено в Близкия изток и Азия.