Отидете към основна версия

4 367 13

Той е господар на живота и смъртта! Ръководи 100 000 войници и златни мини

  • судан-
  • преврат-
  • конфликт-
  • гражданска война-
  • стрелба-
  • хартум-
  • военни

Въоръжените конфликти в Хартум и други градове на Судан, които избухнаха в събота, са резултат от борба за власт между двама генерали след преврата през октомври 2021 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият търговец на камили се превърна в един от най-богатите хора в Судан за десет години, под чийто контрол са 100 000 войници и няколко златни мини. Генерал Хемедти сега е вторият в командването на страната и със своите сили за бързо действие RSF се бори против началника на суданската армия за лидерството над нестабилната африканска нация от 46 милиона души.

Въоръжените конфликти в Хартум и други градове на Судан, които избухнаха в събота, са резултат от борба за власт между двама генерали, обяснява Би Би Си. След преврата през октомври 2021 г.

Судан се управлява от съвет на генералите и сега има борба за надмощие между генерал Абдел Фатах Ал-Бурхан, командир на въоръжените сили, всъщност първият човек на Судан, и неговия заместник и командир на RSF, генерал Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемедти.

Пустинни воини

RSF е основана през 2013 г. от местна милиция в Дарфур - Джанджавид която брутално се бори срещу бунтовниците. Оттогава генерал Хемедти изгради мощна сила от 100 000 души, която се намеси в конфликти в Йемен и Либия и контролира някои от златните мини в Судан. Междувременно убиват 60 членове на семейството му

Те са обвинени в поредица от престъпления, включително клането на повече от 120 протестиращи през юни 2019 г. Такава невоенна сила извън армията, наблюдателите преди я разглеждат като източник на нестабилност, според BBC.

Сблъсъците, които избухнаха в събота, са последният епизод на насилствени изблици след свалянето на дългогодишния судански президент Омар ал-Башир през 2019 г. Конфликтът избухна на фона на дебат относно посоката, която да поеме страната, с цел провеждане на избори и предаване на властта на избрани представители.

Един от основните проблеми беше как да се интегрират RSF в останалата част от армията и след това - кой ще ръководи тази армия? Рамково споразумение за връщане на гражданското управление беше договорено през декември, но подробностите са в застой.

Судан беше управляван от Омар ал Башир почти три десетилетия, до 2019 г., когато след големи демонстрации поискаха отстраняването му. Башир отказа да се оттегли, докато армията не организира преврат. Тогава беше създадено съвместно военно-цивилно правителство, но беше свалено с втори държавен преврат през октомври 2021 г.

Генерал Хемедти се издигна от командир на арабската милиция, която потуши бунта в Дарфур, до втория най-влиятелен човек в страната и един от най-богатите, според Ройтерс.

Хемедти помогна за свалянето на бившия си благодетел, президента Омар ал Башир, през 2019 г. и по-късно потуши протестите на суданския народ, настояващ за демокрация. По-голямата част от властта му идва от силите на RSF, които командва. Ройтерс ги описва като млади мъже, въоръжени с гранатомети и монтирани на камиони картечници, които са усвоили изкуството на пустинната война в Дарфур, но им липсва дисциплината на редовната армия.

Внушителна фигура

Хемедти започна да организира армията в Западен Дарфур, след като бунтовниците нападнаха неговия конвой с камили, ограбиха го и убиха около 60 членове на семейството му, казва бивш сътрудник на Хемедти, предава Ройтерс.

От 2003 г. бунтът се разпространява в Дарфур, след като предимно неарабското население се надигна срещу централното правителство в Хартум. Висока, внушителна фигура, Хемедти формира проправителствена милиция от номадски арабски племена, известна на местните като Джанджавид, която по-късно се трансформира в RSF.

Международният наказателен съд обвини Башир и други висши служители в геноцид и престъпления срещу човечеството в Дарфур, където са убити 300 000 души и 2,7 милиона разселени. Хемедти не е обвинен.

Източник: Труд

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 11 гласа.

Свързани новини