Отидете към основна версия

8 433 116

Кога и къде ще бъде нанесен решителният украински контраудар

  • украйна-
  • русия-
  • бахмут-
  • донбас-
  • крим

Контраофанзивата е непрестанно дискутирана в украинските медии, но представителите на въоръжените сили на Киев не издават нищо

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Украйна подготвя мощна контраофанзива за възвръщане на окупираните от Русия украински територии. Колкото по-добре се подготви Киев за решителната битка, толкова по-добри ще бъдат шансовете му за успех.

Магистрала в Полша, близо до границата с Украйна. Конвой с около дузина военни машини идва от Украйна. "Видях ги наскоро да отиват в обратната посока", казва таксиметров шофьор. "Носеха танкове. Много големи танкове".

Украйна ще се нуждае от тези танкове в предстоящите седмици и месеци. Украинската армия завършва подготовката си за очакваната контраофанзива, която беше обявена преди няколко месеца. Тя трябва да стане повратна точка за зимните окопни сражения и да отблъсне Русия от окупираните територии. Това може да е решаващ момент. Освобождение.

Отбраната на Бахмут - способ за печелене на време?

Всеки, който посети Киев сега, ще усети какво означава затишие пред буря. Руският обстрел като този на 28 април вече е рядкост. Столицата изглежда спокойна. И все пак - войната дебне зад всеки ъгъл. На Майдана има наредени ковчези на паднали в боевете, а по сградите висят плакати, призоваващи за доброволци в армията.

Особено голям брой войници умират в Бахмут. Градът вече месеци наред е арена на ожесточени сражения и почти изцяло е под контрола на руснаците. Но украинската отбрана не се отказва - обяснението е, че така се защитават и останалите близки градове. Но Киев иска да заклещи руските сили в Бахмут, за да спечели време за подготовка на контраофанзивата си. Затова и украинската армия понесе много поражения и се примиряваше с тях.

Андрий и Максим (имената им са променени) също са се сражавали в Бахмут. Сега са в Киев - най-сетне имат време да си починат. "Надявам се да си е струвало", казва Андрий за решението Бахмут да се защитава на всяка цена. Той самият не е сигурен дали е така. Максим разказва, че руските войски са ги превъзхождали числено, а и неговият отряд е бил зле подготвен и с недостатъчно муниции. От контраофанзивата двамата очакват "най-сетне да бъдат освободени окупираните територии".

Нужно е време за разгръщане на офанзивата

Контраофанзивата е непрестанно дискутирана в украинските медии, но представителите на въоръжените сили на страната не издават нищо. Всички въпроси получават отговора "Почакайте и ще видите". За това има много причини. Например, че не всички западни оръжия, които се очакваха, са пристигнали. От началото на годината Украйна получи много тежко въоръжение - германски и британски бойни танкове, бойни машини, американската система "Пейтриът" и съветски изтребители.

Според изчисленията на украинското онлайн издание "Украинска правда" армията и националната гвардия са създали най-малко 16 нови бригади за офанзивата - така общият брой на войниците е 50 хиляди. Тези нови бригади имат нужда от време, за да се подготвят - включително и за запознаване с новите оръжия. Допълнително предизвикателство е координираното разгръщане на много единици - широкомащабна офанзива. Украйна има незначителен опит в това отношение. Според експерти в Киев възможните сценарии са проигравани от компютри.

Метеорологичните условия все още са неблагоприятни. Дъждът е направил много селски пътища трудно проходими за тежката военна техника. Освен това украинските войници трябва да изчакат, докато дърветата се разлистят, което ще осигури по-добра маскировка. Ще са необходими още няколко дни, докато се появи достатъчно суха и зелена растителност.

Крим е стратегическа цел

Къде, кога и как Украйна ще нанесе удар, е една от най-строго пазените тайни в момента. Вероятно е да заложи на поне две посоки на атака. През есента на 2022 г. армията предприе действия край Харков и Херсон - и те бяха успешни.

В единствената си програмна статия до момента през септември 2022 г. главнокомандващият на украинската армия генерал Валерий Салушний само бегло очерта как би могло да изглежда такова украинско контранастъпление. Той говори за "няколко последователни, в идеалния случай едновременни контраатаки". Салушний споменава и Крим, анексиран от Русия през 2014 г., като стратегически важна цел. Това е основната посока, в която Украйна вероятно ще се опита да напредне, твърдят всички в Киев. Може да се очакват и изненади и хитрости. Мнозина обаче се съмняват, че Украйна ще успее да завладее полуострова. Няма достатъчно сили и технологии за това.

Отдавна се смята, че основната линия на нападение е Запорожка област в Южна Украйна. Оттам украинските сили искат да продължат към Крим, за да отрежат руските военни от сухопътните доставки. Ако това сполучи, ще бъде голям успех за Киев, казват те. Няма да е лесно, защото Русия е изградила няколко отбранителни линии. Освен това този път - за разлика от Харков или Херсон - Русия вероятно ще отговори с контраатаки, което е един от рисковете на украинската офанзива.

Контраофанзивата едва ли ще сложи край на войната

Въпреки това настроението в Киев е предпазливо оптимистично. "Тази офанзива изобщо не може да се провали, ще бъдат освободени още територии", казва един военен експерт. "Единственият въпрос е на каква цена". Тази цена е това, което войникът Андрий вижда всеки път, когато погледне списъка с контакти на мобилния си телефон: "Много другари паднаха. Не мога да намеря сили да изтрия номерата им".

Съществува и въпросът какво ще се случи след контраофанзивата. Някои се опасяват, че ако тя далеч не оправдае очакванията, Западът може да подтикне Украйна към преговори и болезнени отстъпки. Военното ръководство се изказа ясно против това. "Това няма да се случи", казва Андрий. Той и мнозина в Киев предполагат, че войната ще е дълга и едва ли ще приключи дори след контраофанзивата. Затова той се надява на повече конвои с тежко военно оборудване от Запада.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 58 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: