Иранските съдебни власти съобщиха, че вчера е бил екзекутиран ръководителят на мрежа за трафик на жени от Иран в съседни държави с цел проституция, предаде Ройтерс. Съобщава се, че Шахроз Соханвари, известен като "Алекс", е бил ръководител на "мрежа за трафик на жени и момичета в някои страни от региона", предаде информационната агенция "Мизан", която е част от съдебната система на Ислямската република. В съобщението се казва, че Соханвари е бил екзекутиран вчера сутринта "за трафик на хора с цел проституция".
През 2020 г. иранските медии съобщиха, че "Алекс" е бил задържан в Малайзия в координация с Интерпол и доведен в Иран.
През септември 2021 г. той беше осъден на смърт по обвинение в "поквара на Земята" - термин, който иранските власти използват за обозначаване на широк кръг престъпления, включително такива, свързани с морала.
Информационна агенция ХРАНА, неправителствена организация на активисти, борещи се за човешки права в Иран, съобщи, че по същия случай са били арестувани и няколко жени, срещу които са повдигнати сериозни обвинения.
Броят на екзекуциите в Иран се е покачил от 314 през 2021 г. на 576 през 2022 г., което е вторият най-голям брой в света след Китай, заяви "Амнести Интернешънъл" в доклад тази седмица.
Преди две години две жени бяха осъдени на смърт по обвинения в "поквара на Земята" и трафик на хора. Защитниците им обаче твърдят, че тези жени са невинни активистки за правата на ЛГБТ общността.
През 2017 г. администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп добави Иран към списъка с държави на Вашингтон, обвинени, че не успяват да се справят с трафика на хора. Две години по-късно, Държавният департамент на САЩ отново определи Иран като "държава от ниво 3" – отреждайки място на страната сред тези, които правят най-малко за справяне с това престъпление.
Съгласно американския Закон за защита на жертвите на трафик от 2000 г., Съединените щати не предоставят нехуманитарна, несвързана с търговията, чуждестранна помощ на нито една държава, която не спазва минималните стандарти за премахване на трафика на хора и не полага усилия да го направи.
"Правителството на Иран не отговаря напълно на минималните стандарти за премахване на трафика на хора и не полага значителни усилия за това", заяви Държавният департамент в доклада си за 2019 г.
Източник: БТА