Срещата на върха на НАТО във Вилнюс може да бъде начало за ускоряване на интеграцията на Украйна в НАТО.
Агресивната война на Путин окончателно разсея илюзиите за истинските намерения на Кремъл. Дори скептиците вече не могат да поставят под въпрос нейната заплаха за Запада.
Засега само членството на Украйна в НАТО може да бъде принос за укрепването на източните граници на Европа и начин за прекратяване на безкрайните завоевателни войни, характеризиращи управлението на Путин.
Украйна защитава суверенитета си срещу посегателствата на Кремъл почти 16 месеца. В края на своето управление Путин използва руската армия като средство за териториални придобивки, които могат да бъдат спрени само с военни средства. Всеки флирт с Кремъл или всяка нерешителност има обратен ефект. Например, отказът на Германия да представи на Украйна план за действие за членство в НАТО косвено допринесе за нахлуването на Русия в Грузия.
Възприемайки самодоволството на Запада като слабост, Путин започна да се готви за агресивни войни, кулминирали в анексирането на Крим и пълномащабното нахлуване в Украйна.
Ако Украйна беше член на НАТО, сегашната война в центъра на Европа можеше да бъде избегната. Въпреки продължаващите военни действия, Украйна трябва да получи гаранции за сигурност и алгоритъм за членство в НАТО, което не може да бъде чисто отбранителен съюз предвид откритата териториална експанзия на Кремъл.
Украинската армия е една от най-опитните армии в Европа и може качествено да укрепи НАТО. В замяна, предоставяйки гаранции за сигурност на Украйна съгласно член 5 от устава на Алианса, НАТО ще сложи край на безкрайните руски войни, които се превърнаха в проблем за цялото човечество.
Източник: meinbezirk.at