Китай призова САЩ да предприемат "практически действия" в отговор на "големите опасения" на китайската страна относно санкциите, наложени на китайски компании. Това съобщи "Ройтерс", цитирайки изявление на китайското финансово министерство.
Апелът следва след визитата на министърът на финансите на САЩ, Джанет Йелън, в Пекин, където се проведоха продължителни срещи с високопоставени китайски служители. Въпреки че не беше постигнато пряко споразумение, двата лагера описаха разговорите като "продуктивни" и се съгласиха да поддържат отворени канали за комуникация на всички нива в икономическия аспект.
Посещението на Йелън повиши шансовете за среща между президента на САЩ китайския му колега по-късно през годината, вероятно на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Сан Франциско през ноември.
В изявлението си китайското финансово министерство "изисква" от САЩ да прекратят санкциите срещу китайските компании, да отмени забраните за продукти, свързани със Синдзян, и да предприемат конкретни стъпки за отговор на основните опасения на Китай в икономическите отношения между двете държави.
САЩ наложиха санкции на някои китайски компании в резултат на обвиненията за използване на принудителен труд в региона Синдзян. Пекин отрича тези обвинения и всякакви други злоупотреби в района.
Китай вярва, че неговото развитие е възможност, а не заплаха за САЩ, и подчертава, че засилването на сътрудничеството между двете държави е реалистична необходимост и правилният избор.
Специалисти отбелязват, че възобновяването на високопоставени китайско-американски преговори в различни области може да открие повече възможности за сътрудничество по двустранни и глобални въпроси, като изменението на климата и намаляването на митата, цитира news.bg.