Гибелта на ръководителя на руската частна военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин при авиокатастрофа в края на август неизбежно постави въпроса за по-нататъшната съдба на създадената от него наемническа армия и дали тя ще продължи да бъде същият фактор, както преди, във вътрешен и международен план. И макар и на тези въпроси засега да не може да бъде даден ясен отговор, според полските власти бойците ѝ остават опасни за страната им независимо от смъртта на Пригожин.
Полша и балтийските републики ще затворят границите си с Беларус изцяло, ако се стигне до "критична ситуация" с наемниците от "Вагнер", съобщи миналата седмица полският министър на вътрешните работи, цитиран от БТА.
Членките на ЕС и НАТО Латвия, Литва и Полша, които имат обща граница с Беларус, са все по-обезпокоени за сигурността в пограничните райони, след като стотици от руски военни наемници от "Вагнер" пристигнаха в Беларус по покана на президента Александър Лукашенко. Това се случи като част от договорката за прекратяването на кратковременния метеж на "вагнеровците" в Русия в края на юни, при който те установиха контрол над град Ростов на Дон и поеха на поход към Москва, приключил на около 200 км от руската столица и начело на който застана лично Пригожин.
През последните месеци Полша и страните от Прибалтика отчитат и увеличение в броя на мигрантите от Близкия изток и Африка, които се опитват да преминат границата, и обвиняват Беларус, че нарочно ги улеснява да го правят – с цел да дестабилизират Полша и ЕС, твърдение, което Минск отхвърля.
"Искаме властите в Минск да направят така, че "Вагнер" незабавно да напусне територията на Беларус и нелегалните мигранти незабавно да напуснат пограничния район и да се върнат обратно в страните си", каза министърът на вътрешните работи на Полша Мариуш Камински на съвместна пресконференция с колегите си от Литва, Латвия и Естония.
"Ако има критична ситуация, независимо дали на полската или на литовската граница, ще отвърнем мигновено. Всички гранични контролно-пропускателни пунктове, които до момента са били отворени, ще бъдат затворени", каза той.
В същото време вътрешният министър на Литва Агне Билотайте каза пред журналисти, че има две условия, при които границите ще бъдат затворени.
"Първо, ако има въоръжен инцидент на границата на една от двете страни. Това се отнася и за случаи, които застрашат националната сигурност", каза тя. "Второто условие е масово преминаване на мигранти през границата на някоя от двете държави", допълни още Билотайте.
Полша затвори всичките си гранични пунктове с Беларус без един, след като тази година беларуски журналист от полски произход бе вкаран от Минск в затвора, а полски дипломати – експулсирани.
Същевременно миналата седмица военни наблюдатели съобщиха, че в западния беларуски град Брест е пристигнала още една група руски войници, предаде ДПА.
Според опозиционната беларуска платформа за военно наблюдение "Беларуски гаюн" войниците ще участват в съвместни учения с военния съюз Организация на договора за колективна сигурност (ОДКС). Съобщава се, че първите войници са пристигнали на 18 август в града, който се намира непосредствено до границата с Полша.
Съвместните учения на доминирания от Русия военен съюз ОДКС започнаха на 1 септември. Според беларуските държавни медии в тях участват около 2500 войници от Русия, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Москва предостави контингент от около 300 войници за маневрите.
Независимо от това учение, по оценки на „Беларуски гаюн“ още 2000 руски войници са разположени в четири различни бази в Беларус.
От друга страна, Сергий Наев, украинският генерал, отговарящ за защитата на границата с Беларус, твърди, че Москва е изтеглила всички сухопътни войски от Беларус, за да ги включи в атаките срещу Купянск и Лиман в Източна Украйна. Тази информация не може да бъде проверена от независим източник.
Русия води война срещу съседна Украйна от около 18 месеца. Беларуският президент Александър Лукашенко предостави територията на държавата си като зона за разполагане на руски военни.
Киев разглежда Беларус като воюваща страна. Неотдавна Русия разположи в Беларус и ракети "Искандер", оборудвани с ядрени бойни глави.
Полша очаква "провокации"
Полският посланик в САЩ Марек Магеровски коментира в интервю за американската телевизия "Ен Би Си Нюз", че страната му "непременно" трябва да защити не само себе си, но и източния фланг на НАТО. Регионът трябва да се подготви за "нови провокации" на Москва и Минск в идните месеци, добави той.
"Полша е единствената страна в ЕС, която граничи едновременно с Русия, Беларус и Украйна", каза той. "Става въпрос за граница с тези три страни с обща дължина от над 1000 км. Представете си само каква опасност крие това, при цялата нестабилност в региона в наши дни."
Миналата седмица полският министър-председател Матеуш Моравецки предупреди, че около стотина бойци на "Вагнер" са се прехвърлили в района на така наречения Сувалски коридор – тясна ивица земя, формираща границата между Полша и Литва и отделяща Беларус от руския анклав Калининград. Географията на района означава, че ако при хипотетичен военен конфликт този коридор бъде превзет от обединените сили на Русия и Беларус, те ще отрежат трите прибалтийски държави Литва, Латвия и Естония от сухопътната им връзка с останалите страни от НАТО.
Покачване на напрежението между Варшава и Минск. Обвинения в нарушаване на въздушното пространство
В края на миналата седмица се стигна до ново покачване на напрежението между Полша и Беларус.
Тогава Минск обвини съседна Полша, че неин военен хеликоптер е нарушил беларуското въздушно пространство, предаде ДПА.
В петък вертолет Ми-24 пресякъл границата и е навлязъл за кратко в Берестовицки район в Гродненска област, след което се е върнал обратно в Полша, посочи беларуската държавна осведомителна агенция БелТА, като се позова на граничната охрана.
Полският заместник външен министър Павел Яблонски заяви пред телевизия "Полсат Нюз": „Ще анализираме ситуацията, но човек трябва да се отнася към подобни изявления на беларуските служби с голяма предпазливост".
В началото на август членуващата в НАТО Полша съобщи, че беларуски хеликоптер е нарушил въздушното ѝ пространство. Тогава Варшава уведоми алианса и реши да изпрати още войски по границата. Минск отхвърли обвинението на Варшава.
Полските военни отрекоха техен хеликоптер да е нарушавал беларуското въздушно пространство в петък.
"Не потвърждавам тази информация, нито един от полските хеликоптери не е пресичал границата с Беларус, подобно пресичане на границата е нямало как да се случи и не се е случвало, нашите радарни системи недвусмислено го показват", заяви подполковник Яцек Горишевски, цитиран от Ройтерс.
Традиционно напрегнатите отношения между Полша и Беларус се обтегнаха още повече след началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна, в която Беларус подкрепя Москва. Но присъствието на беларуска земя на наемниците от руската ЧВК "Вагнер" и силното полско безпокойство от него означава, че напрежението между Варшава и Минск трудно ще спадне скоро, а може би ще се повиши и още.