Повече от половината германци са на мнение, че не си струва да се работи, според проучване, цитирано от "Ройтерс". Този извод е направен след като правителството обяви повишаване на социалните помощи и детските надбавки.
Правителството съобщи, че увеличава тези плащания, за да помогне на хората да се справят с високата инфлация, но също така подчерта, че не иска да стимулира хората да се отказват от работа като цяло, предаде БТА.
От началото на следващата година социалните плащания на лице в едночленно домакинство в Германия ще се повишат до 563 евро месечно от текущите 502 евро. Тези плащания се ползват от 5,5 милиона безработни в страната, като държавата поема и наемите и здравните осигуровки на тези лица.
Увеличението на социалните помощи е съчетано със значително увеличение на детските надбавки за семейства с ниски доходи. От началото на 2025 година детската надбавка за първото дете става 636 евро, а за всяко следващо - 530 евро. До сега тази сума беше 250 евро за всяко дете.
Проучване, проведено от агенцията ИНСА (INSA) и публикувано във всекидневника "Билд", показва, че 52% от германците смятат, че е по-добре да се живее на социални помощи, отколкото да се работи на минимална заплата. В Германия минималната заплата е 12,4 евро на час или 1450 евро месечно.
Германците са разделени и по въпроса дали повишаването на социалните помощи е правилно. 45% одобряват този ход, докато 44% са против него.
Финансовият министър Кристиан Линднер заяви миналата седмица, че увеличението на социалните помощи и детските надбавки не трябва да насърчава хората да се отказват от работа. Той заяви: "Най-добрият начин за справяне с бедността е чрез труда."