Отидете към основна версия

2 072 9

Нападението на "Хамас" може да навреди на сближаването между Израел и Саудитска Арабия

  • израел-
  • саудитска арабия-
  • палестина-
  • бенямин нетаняху-
  • хамас-
  • мохамед бин салман

Подкрепяната от Иран групировка "Хамас" може да е действала от страх, че палестинската кауза ще бъде допълнително маргинализирана, ако Саудитска Арабия признае Израел

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Преди няма и три седмици израелският министър-председател Бенямин Нетаняху беше седнал до президента Джо Байдън и се възхищаваше, че "историческият мир между Израел и Саудитска Арабия" изглежда на една ръка разстояние - дипломатически напредък, който според него може да доведе до траен мир между израелците и палестинците. Байдън беше също толкова оптимистично настроен, като каза на Нетаняху по време на срещата им в Ню Йорк: "Ако вие и аз - преди 10 години - говорехме за нормализиране на отношенията със Саудитска Арабия, мисля, че щяхме да се погледнем един друг с чудене "кой какво е пил". Сега избухването на войната между Израел и палестинците след опустошителното нападение на "Хамас" на територията на Израел заплашва да забави или да провали дългогодишния дипломатически стремеж на Съединените щати да подобрят отношенията между Израел и арабските му съседи, пише Асошиейтед прес.

Стремежът към нормализиране, който започна при управлението на бившия президент Доналд Тръмп и беше наречен "Авраамови споразумения", е амбициозно усилие за прекрояване на региона и засилване на авторитета на Израел по исторически начин. Но критиците предупреждават, че той подминава палестинските искания за държавност. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви, че нападенията на "Хамас" може да са били продиктувани отчасти от желание да провалят най-амбициозната част от инициативата: сключването на дипломатически отношения между съперниците Израел и Саудитска Арабия. Двете най-големи сили в Близкия изток имат общ враг в лицето на Иран, който е щедър военен и финансов спонсор на "Хамас", отбелязва АП.

Подобен пакт между Йерусалим и Рияд би бил решаващо постижение за наследството на Байдън, Нетаняху и саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Той би могъл да проправи пътя към това още арабски и мюсюлмански държави да се откажат от враждебността си срещу Израел, продължаваща още от основаването му през 1948 година. При управлението на Тръмп Обединените арабски емирства, Бахрейн и Мароко подписаха споразумения за нормализиране на отношенията с Израел. Но изненадващата атака на "Хамас" - и реакцията на голяма част от арабския свят в отговор на нея - повдигна и нови въпроси за това дали палестинските амбиции за суверенитет могат да бъдат оставени настрана, докато САЩ се опитват да помогнат на Израел да напредне в подобряването на отношенията с останалите си съседи в Близкия изток. След като Нетаняху обеща да превърне в руини всички скривалища на "Хамас" в Газа, сега регионът се готви за още повече смърт и разрушения и за мащабна военна операция на Израел.

През септември, по време на срещата на ООН в Ню Йорк, израелският министър-председател Бенямин Нетаняху отрече палестинският въпрос да има централна роля в дипломатическите инициативи, в които страната му участва. Той приветства нормализирането на отношенията на Израел с Обединените арабски емирства, Бахрейн, Мароко и Судан, вследствие на Авраамовите споразумения от 2020 г., като "зората на нова ера". Президентът на САЩ Джо Байдън, който желае да натрупа точки на дипломатическия фронт преди президентските избори през 2024 г., особено ако се изправи срещу предшественика си Доналд Тръмп, под чиято егида бяха подписани споразуменията, настоява за това сближаване от месеци, посочва Франс прес.

Фактическият лидер на Саудитска Арабия, престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, също наскоро отчете напредък в сближаването с Израел, но поиска да се работи по палестинския въпрос, смятан за приоритет от баща му, крал Салман. Първата реакция на Рияд по повод насилието в събота беше по-обичайна, като той предупреди за наличието на "взривоопасна ситуация в резултат на продължаващата (израелска) окупация и лишаването на палестинския народ от законни права".

Подкрепяната от Иран групировка "Хамас" може да е действала "от страх, че палестинската кауза ще бъде допълнително маргинализирана", ако Саудитска Арабия признае Израел, казва Йост Хилтерман, ръководител на отдела за Близкия изток в Международната кризисна група. Военната реакция на Израел обаче, която се очаква да бъде масирана, ще принуди арабските държави да възприемат по-твърда линия спрямо него, особено като се има предвид, че общественото мнение е много чувствително към палестинската кауза, отбелязва АФП.

Израелската армия ще използва "цялата си мощ", за да унищожи "Хамас", заяви Нетаняху в събота вечерта, описвайки Газа като "град на злото".
"Бихме могли да предвидим сценарий, при който отношенията с Емирствата се охлаждат, и вероятно поне забавяне на всякакъв вид евентуално споразумение между Израел и Саудитска Арабия", каза Хилтерман. Според влиятелния сенатор от Републиканската партия Линдзи Греъм тези нападения изглежда са били "предназначени да блокират" сближаването между Саудитска Арабия и Израел, защото "мирно споразумение между тези две страни би било кошмар за Иран и "Хамас".

Поставете оценка:
Оценка 4 от 8 гласа.

Свързани новини