Китайският президент Си Дзинпин и японският премиер Фумио Кишида се ангажираха да преследват взаимноизгодни отношения в първите си разговори лице в лице от една година, което е знак, че двете най-големи икономики в Азия се стремят да закърпят обтегнатите връзки, цитирана от Ройтерс.
Двамата лидери обсъдиха и забраната на Китай за японски морски дарове и нашумелия случай с японски бизнесмен, задържан в Китай по време на едночасовите им разговори в кулоарите на срещата на върха на АТИС в Сан Франциско в четвъртък вечерта.
Страните трябва да "се съсредоточат върху общите интереси" и да потвърдят своите "стратегически отношения от взаимна полза и да им придадат нов смисъл", каза Си на Кишида, докато седяха един срещу друг на маса, оградена от техните делегации.
В съвместно изявление през 2008 г. Япония и Китай се споразумяха да се стремят към "взаимноизгодни отношения, основани на общи стратегически интереси", предназначени да осигурят чест обмен на лидери по въпроси като сигурността.
Но формулировката се използва по-рядко през последните години, тъй като историческите съперници се сблъскаха по редица въпроси като териториални спорове, търговско напрежение и Тайван, демократичния остров, за който Пекин твърди, че е свой.
Кишида потвърди, че двете страни са потвърдили ангажимента си към отношенията в коментари пред пресата след разговорите.
"Споделихме общото мнение, че ще продължим да общуваме тясно на различни нива, включително на лидерско ниво", каза Кишида.
Съвсем наскоро връзките бяха подложени на изпитание от забраната на Китай за японски морски дарове след решението на Токио да пусне пречистена вода от осакатената си атомна електроцентрала Фукушима в морето през август.
Кишида заяви, че настоятелно е призовал Си да се откаже от забраната и също така е поискал бързото освобождаване на бизнесмена, което е нанесло огромен удар върху тесните им икономически връзки.
Срещата им последва дългоочакваната среща на върха между президента на САЩ Джо Байдън и Си, в която двете суперсили се съгласиха да отворят президентска гореща линия и да възобновят военните комуникации, наред с други въпроси.
Кишида също се срещна с Байдън на срещата на върха, където обсъдиха въпроси, включително "общи предизвикателства", които споделят с Китай.
Стремежът на Китай да потвърди отношенията си с Япония може отчасти да бъде обусловен от тесните връзки на Токио с неговия съперник Вашингтон, каза Руми Аояма, експерт по отношенията между Япония и Китай.
"Мисля, че има желание да се вбие клин между Япония и САЩ чрез установяване на така наречените стратегически отношения с Япония на фона на конфронтацията между САЩ и Китай", каза Аоияма, директор на Института за съвременни китайски изследвания "Васеда".
В кулоарите на срещата на върха на АТИС Кишида се срещна и с южнокорейския президент Юн Сук Йол на седмата им среща тази година. Двамата обещаха да настояват за по-задълбочено сътрудничество и обсъдиха общи опасения като ракетните изпитания на Северна Корея.
Юн, Кишида и Байдън също проведоха кратка тристранна среща в четвъртък.
Лидерите от 21-членния форум за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество са в Сан Франциско за 30-ата среща на върха от 15-17 ноември.