Реактор в ядрения комплекс Йонгбьон на Северна Корея изглежда за първи път използва атомно гориво, каза ядреният надзорен орган на ООН късно в четвъртък, което би означавало, че страната има нов потенциален източник на плутоний за своята ядрена програма, предаде ctvnews.ca.
Северна Корея от години използва отработено гориво от 5-мегаватов ядрен реактор в Йонгбьон, за да произведе плутоний за своя ядрен арсенал, но издайническото изпускане на топла вода от по-голям леководен реактор предполага, че е включен нов източник, заявиха от МААЕ.
„Изхвърлянето на топла вода е показателно, че реакторът е достигнал критичност", каза шефът на организацията Рафаел Гроси, което означава, че ядрената верижна реакция в реактора е самоподдържаща се.
МААЕ няма достъп до Северна Корея, откакто Пхенян изгони своите инспектори през 2009 г. Сега агенцията наблюдава страната отдалеч, използвайки главно сателитни изображения. Без достъп МААЕ не може да потвърди оперативния статус на реактора, каза Гроси.
МААЕ казва, че е наблюдавала силно изтичане на вода от охладителната система на леководния реактор от октомври, което предполага пускането му в експлоатация. По-скорошни индикации бяха, че водата е топла, каза Гроси.
„Той може да произведе плутоний с горивото, което може да бъде отделено по време на преработката, така че това е причина за безпокойство,“ каза той, добавяйки, че напредъкът на ядрената програма на Северна Корея е нещо „достойно за дълбоко съжаление“.
Леководният реактор изглеждаше завършен от години, без да влезе в експлоатация.