Иранските власти конфискуваха престижната награда „Сахаров“, присъдена от Европейския парламент в чест на Махса Амини, чиято смърт в ареста през септември 2022 г. предизвика национални антиправителствени протести и стана символ на битката за човешките права на иранските жени, съобщи rferl.org.
Базираната в Норвегия организация за правата на човека Hengaw и базираната във Франция Мрежа за правата на човека в Кюрдистан съобщиха в събота, че наградата е била конфискувана от силите за сигурност на летището в Техеран, докато адвокатът на семейството Амини, Салех Никбахт, се е връщал в страната с наградата, която планирал да предаде на семейството.
Иранското правителство не коментира веднага съобщенията за изземването на наградата.
Наградата, която беше създадена през 1980 г., за да почете лица и организации, насърчаващи правата на човека и основните свободи, включва 50 000 евро.
„Европейският парламент гордо стои до смелите и непокорните, които продължават да се борят за равенство, достойнство и свобода в Иран“, каза тогава председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, добавяйки, че наградата „помни тяхната борба и продължава да почита всички онези които са платили най-голямата цена за свободата.”
Европейският парламент покани семейство Амини да участва в церемонията.
Но на 8 декември майката, бащата и братът на Амини казаха на летище Иман Хомейни в Техеран, че им е забранено да пътуват в чужбина за церемонията на 13 декември в Страсбург, Франция.
На церемонията по връчването на наградата „Сахаров“ адвокат Никбахт прочете послание от Мойган Ефтехари, майката на Махса Амини, към публиката.
Самият Никбахт беше осъден на 18 октомври на една година затвор и на допълнителна присъда по обвинения в "пропаганда срещу държавата" заради интервюта в чуждестранни медии. Той е бил уведомен да се предаде, за да започне изтърпяването на присъдата си.
Амини, 22-годишна иранска кюрдка, почина в ареста на 16 септември 2022 г., малко след като беше задържана от така наречената „морална полиция“ за предполагаемо нарушаване на стриктния ислямски дрескод на страната. Поддръжници казват, че тя е била подложена на физическо насилие, докато е била в ареста.
Иранските власти започнаха брутално потушаване на масови демонстрации, предизвикани от смъртта на Амини, които се превърнаха в едно от най-големите предизвикателства, пред които е изправено ислямисткото правителство след революцията в Иран от 1979 г.
През октомври 2022 г. семейството на Амини съобщи, че е получило смъртни заплахи, целящи да им попречат да участват в мирните протести.