Светият синод на Руската православна църква на заседание, председателствано от Негово Светейшество патриарх Кирил в патриаршеската и синодална резиденция в московския ставропигиален манастир „Свети Даниил“, е приел документа „За неприкосновеността на човешкия живот от момента на зачатието“. Това съобщи председателят на Синодалния отдел за връзки на Църквата с обществото и медиите В.Р. Легойда.
Документът, чийто проект е разработен от Междусъборното присъствие, дава ясно обяснение на позицията на Руската православна църква относно началото на човешкия живот: „Според Библията човешкият живот започва от утробата на майката. Псалмопевецът и пророк Давид говори за действието на Божието Провидение в развитието на плода: „Ти си образувал вътрешностите ми и ме сплел в утробата на майка ми... Костите ми не бяха скрити от Тебе, когато бях създаден тайно, образувани в дълбините на утробата. Твоите очи видяха моя зародиш; в Твоята книга са записани всички дни, определени за мен, когато нито един от тях още не беше"" (Пс. 139:13,15-16), обясни В.Р. Легоида.
„Църквата свидетелства, че човешкият живот започва от момента на зачеването и следователно, че човек още в утробата има право на живот. „Този, който стане човек, вече е човек“, както пише християнският мислител Тертулиан през II век“, се казва в документа.
В текста се посочва, че „Църквата недвусмислено приравнява произволния хирургичен или медицински аборт на убийство, независимо от етапа на бременността и метода на извършването му“.
„По тази причина прокламирането на „правото на аборт“, т.е. „правото на убийство“, е неприемливо“, добави V.R. Легоида.
Документът, който подчертава особеното значение на защитата на майчинството, включително бременните жени, които обмислят аборт и които вече са го направили, отбелязва: „Църквата подкрепя създаването ... на институции на кризисни центрове за подпомагане на жени, които се намират в трудни житейски ситуации, и призовава държавата и обществото да предприемат посочените ефективни мерки. Важно е както да подкрепяме една жена по време на нейната бременност и след раждането, така и да ѝ помагаме да изпълни призванието си на майка“, докато „без да отхвърля жените, които са направили аборт, Църквата ги призовава към покаяние и преодоляване на вредните последици от греха чрез молитва и покаяние, последвани от участие в спасителните Тайнства."
„Освен това в документа се посочва значението на пастирската грижа за жените, отговорността на роднините и медицинските работници за техния живот и здраве, както и за живота и здравето на техните деца, като се подчертава недопустимостта на всякакви манипулации с ембриони, които включват тяхното умъртвяване ”, добави В.Р. Легоида.
Според председателя на Отдела за връзки на Църквата с обществото и медиите, Светият синод е решил да приеме документа с последващо одобрение от Архиерейския събор като разяснение и развитие на съответните положения от Основите на социалната концепция. на Руската православна църква.